Lajmet   Info   Liria Kombėtare   Webmaster   English
Kontakt   Forumi   Pėrmbajtja 
Fillim
Lajmet

Arkivi  

Linket 
Kėrko Lajmin

Kontakti

Forumi - mendimi juaj ėshtė me rėndėsi


Botuar: 29 Jul 2014
Nimic, asnjė propozim tė ri pėr emrin
 • Asnjė lėvizje pėrpara nga status quo-ja nė procesin e emrit. Ndėrmjetėsi i OKB-sė Methju Nimic pas takimeve maratonė me krerėt shtetėrorė theksoi se nuk ka ndryshim nė pozicionet e Shkupit Zyrtar.

  vazhdon


  Nimic pėrsėriti sot se propozim tė ri nuk ka, ndėrkohė qė refuzoi tė zbardhte ēfarėdo detaji nga idetė qė kishte nė kokė, siē u shpreh njė ditė mė parė. Megjithatė Nimic theksoi se pas zgjedhjeve nė tė dyjave vendet, tani ėshtė koha pėr rigjallėrimin e procesit dhe rikthimin tė palėve nė bisedime serioze.

  ““Status quo-ja” ėshtė “status quo” pėr sa kohė qė nuk ndodh ndonjė ndryshim. Unė nuk bėra propozime tė reja, as qeveria nuk kishte qėndrime tė reja rreth pėrmbajtjes. Por ne patėm bisedime tė mira rreth pėrmbajtjes dhe procesit, pra kishim bisedime konstruktive. Nuk do tė them asgjė rreth pėrmbajtjes konkrete tė gjėrave qė fola. Ne kemi shkėmbyer ide pėr ēėshtjen e emrit prej vitesh tashmė. Ka shumė ide nė tryezė, edhe ide tė vjetra, njerėzit vazhdojnė t’i ri-mendojnė se cila mund tė jetė zgjidhja e mirė qė do tė kėnaqte nevojat e dy shteteve”, deklaroi Methju Nimic, ndėrmjetės i OKB-sė nė ēėshtjen e emrit.

  Nga ana tjetėr Nimic theksoi se mirėpret interesin e Kancelares Merkel nė ēėshtjen e emrit. Ai tha se sikurse Gjermania edhe vende tė tjera shqetėsohen nga kėrcėnimi i sigurisė sė rajonit.

  “Kjo ėshtė njė ēėshtje shqetėsuese pėr shumė shtete, nė Evropė dhe mė gjerė, SHBA gjithashtu! Ėshtė njė ēėshtje tė cilėn njerėzit nė botė duan tė shohin tė zgjidhur nė interes tė sigurisė tė kėtij rajoni. Interesi i Merkelit dhe Gjermanisė por edhe shteteve tė tjera ėshtė faktor pozitiv nė kuptimin se tregon shqetėsim, interes. Unė e mirėpres kėtė interes dhe shqetėsim”, tha Methju Nimic, ndėrmjetės i OKB-sė nė ēėshtjen e emrit.

  Nimic refuzoi tė komentonte deklaratėn e pak kohė e mė parė tė kryeministrit Samaras se gjuha maqedonase nuk ekziston, madje tha se deklarata tė tilla qė zhvendosin vėmendjen nga problemi real vijnė shpesh nga tė dyja vendet. Nimic edhe njė herė qartėsoi se angazhimi i OKB-sė ėshtė zgjidhja e emrit, dhe se temė e diskutimeve me Greqinė nuk ėshtė identiteti.

  “Kur takohemi me grekėt dhe kur realizoj takime kėtu, ne flasim pėr emrin e shtetit pra ne e dimė se pėr ēfarė flasim. Duket se ka ēėshtje tė tjera nė mendjen e njerėzve prej vitesh tashmė, por pėrmbajtja e negociatave ėshtė rreth emrit tė shtetit”, u shpreh Methju Nimic, ndėrmjetės i OKB-sė nė ēėshtjen e emrit.

  Pas Shkupit, nė dy ditėt nė vijim Nimic do tė zhvillojė takime me krerėt shtetėrorė tė Greqisė, pėr tė pėrcjellė qėndrimet e autoriteteve tė Shkupit por edhe pėr tė mėsuar nėse ka zhvendosje tė pozicioneve greke mbi kėtė ēėshtje. Semra Jakupi/V.I./LiriaBotuar: 29 Jul 2014
Deklarata e plotė e prokurorit Williamson
 • Deklarata e kryeprokurorit tė Task Forcės Hetimore Speciale
  29 Korrik 2014

  vazhdon


  Sfondi

  Nė shtator tė vitit 2011, Task Forca Hetimore Speciale - TFHS-ja - u vendos nga Bashkimi Evropian tė zhvillojė njė hetim penal nė shkallė tė plotė pėr pohimet e pėrmbajtura nė raportin e Raportuesit tė Kėshillit tė Evropės, Dick Marty. Unė u emėrova si Kryeprokurori, nė udhėheqjen e TFHS-sė, dhe mori
  pozitėn time nė muajin vijues, nė tetor 2011.

  Pėr dy vjet e gjysėm TFHS-ja ka zhvilluar njė hetim tė detajuar e intensiv pėr pohimet e raportit tė Dick Marty-t. Ky hetim pėrfshin intervistėt e qindra dėshmitarėve nėpėr vendet e Evropės dhe mė tutje. Ai ka pėrfshirė shqyrtimin e mijėra faqeve tė dokumenteve tė pėrpiluara nga organizata dhe
  individė tė shumtė qė ishin tė angazhuar nė Kosovė gjatė periudhės sė pėrqendrimit tonė hetimor dhe pas asaj.

  Kjo ka qenė njė detyrė shumė sfiduese pėr TFHSmė. Ne po shqyrtojmė ngjarjet qė ndodhėn afėrsisht 15 vjet mė parė dhe pėr tė cilat ekzistojnė shumė pak, ose aspak, prova materiale. Shumė dėshmitarė tė cilėt ne besojmė kishin informata qė do tė kishtin lidhje me hetimin tonė kanė
  ndėrruar jetėn ose janė bėrė aq tė drobitur qė nuk janė nė gjendje qė tė japin dėshmi. Po ashtu njė numėr tė dėshmitarėve tė mundhsme tė identifkuar nga ana e TFHS-sė nuk janė intervistuar sepse vendndodhjet e tyre aktuale nuk mund tė zbuloheshin. Mė nė fund, ne kemi pėrballur sfidat qė vijnė nga njė klimė e frikėsimit qė pėrpiqet tė minojė ēdo hetim tė individėve tė lidhur me ish-ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės - UĒK-ja.

  Tė Gjeturat e Pėrgjithshme

  Me gjithė kėto vėshtirėsi, unė jam i bindur se TFHS-ja ka zhvilluar hetimin mė tė plotė qė ėshtė bėrė deri sot pėr krimet e kryera pasi lufta pėrfundoi nė Kosovė nė qershor tė vitit 1999. Si rezultati kėtij hetimi, ne besojmė se TFHsųja do tė jetė nė gjendje tė ngrejė njė aktakuzė kundėr zyrtarėve tė lartė tė caktuar tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosvovės. Kėta individė mbajnė pėrgjegjėsinė pėr fushatėn e persekutimit qė ėshtė drejtuar kundėr popullsive serbe, rome dhe pakicave tė tjera nė Kosovė si dhe kundėr bashkėkombėtarėve shqiptarė tė Kosovės tė cilėt i etiketuan si kolaboracionistėt e serbėve ose, mė shpesh, tė cilėt ishin thjeshtė kundėrshtarė politik tė udhėheqėsisė sė UĒK-sė.

  Tė dhėnat e pėrpiluara nga TFHS-ja tregojnė qė elementė tė caktuar tė UĒK-sė qėllimisht i vuri popullsitė pakice nė shenjestėr me veprat e persekutimit qė pėrfshinin vrasje tė paligjshme, rrėmbime, zhdukja tė detyruara, burgime tė paligjshme nė kampe nė Kosovė dhe nė Shqipėri, dhuna seksuale, forma tė tjera tė trajtimit ēnjerėzor, zhvendosja me dhunė tė individėve nga shtėpitė dhe komunitetet e tyre si dhe pėrdhosjen dhe shkatėrrimin e kishave dhe vendeve tė tjera fetare.


  Kjo nė efekt rezultoi nė spastrimin etnik tė sasive tė mėdha tė popullsive serbe dhe rome nga ato rrethine nė anėn jugore tė lumit Ibar nė Kosovė, me pėrjashtim tė disa enklavėve pakicesh tė shpėrndara. Pėr mė tepėr, ne kemi konstatuar qė disa elementė tė UĒK-sė ndėrmorrėn njė fushatė tė zgjatur tė dhunės dhe tė frikėsimit gjatė vitėve 1998 dhe 1999 tė drejtuar kundėr kundėrshtarėve politik shqiptarė kosovarė, e cila gjithashtu pėrfshinte veprat e vrasjeve jashtėgjyqėsore, burgimeve tė jashtėligjshme dhe trajtimit ēnjerėzor.

  Ne besojmė se provat janė bindėse qė kėto vepra nuk ishin veprat e individėve batakēi qė kanė vepruar me dėshirėn e vetė, pėrkundrazi kėto janė kryer nė njė mėnyrė tė organizuar dhe janė miratuar nga individė tė caktuar nė nivelėt mė tė lartė tė udhėheqėsisė sė UĒK-sė. Natyra
  sistematike ose e gjerė e kėtyre krimeve nė periudhėn pasi pėrfundoi lufta nė qershor tė vitit 1999 e justifikon ndjekjen penale pėr krimet kundėr njerėzimit. Kėshtu qė ne presim qė akuza tė tilla mund tė paraqiten nė kėtė ēėshtje kundėr disa zyrtarėve tė lartė tė ish-UĒK-sė, dhe qė njė aktakuzė, me sa duket, gjithashtu do tė pėrfshinte akuza pėr krimet e luftės, dhe shkelje tė caktuara tė ligjit vendor tė Kosovės, duke pėrfshirė vrasje.

  Disa vepra penale tė tjera vendore - duke pėrfshirė torturė - nuk mund tė ndiqen penalisht sepse ato krime kanė parashkruar me skadimin e afatit 15 vjetor. Pa pasur njė gjykatė nė dipozicion nė kėtė kohė, e rrjedhimisht duke qenė e pamundur tė paraqesim njė aktakuzė, nukjemi nė pozitė qė tė ndėrprejmė kalimin e kohės sė parashkrimit. Megjithatė, unė nuk besoj qė kjo do tė ketė njė ndikim tė dėmshėm nė kėtė rast, sidomos pėr shkak se shumė nga kėto vepra mund tė ndiqen nė kontekstin e shkeljeve tė sė drejtės ndėrkombėtare humanitare pėr tė cilėt nuk ka parashkrimit.

  Nė lidhje me krimet qė i kam pėrshkruar mė sipėr, natyrisht pėrqendrimi ynė - si prokuroria dhe organ hetimor - ka qenė tė kėrkojmė dhe tė pėrpilojmė prova tė keqbėrjes penale. Megjithatė, edhe pse nuk ka qenė pėrgjegjėsia jonė kryesore, ne kemi ndjerė njė detyrim tė fortė tė bėjmė gjithēka qė
  kemi mundur pėr tė mesuar pėr fatin e atyre njerėzve tė cilėt u zhdukėn nė vitet 1998 dhe 1999 dhe vendndodhjet e tė cilėve ende nuk dihen. Pėr fat tė keq, deri tani ne kemi zhvilluar vetėm pak informata shtese qė do tė na drejtonin nė vendet e trupave ose qė do tė zbardhnin vendndodhjet e
  atyre tė cilėt u zhduken. Ndjekja e kėtyre informatave do tė mbetet njė pėrparėsia e lartė pėr TFHS- nė jo vetėm pėr qėllimet tona hetimore por edhe pėr shkak tė interesit bindės humanitar qė t'u jepen pėrgjigjė familjeve, tė tė gjitha pėrkatėsive etnike, tė dashurit e tė cilėve u zhduken gjatė kėsaj periudhe.

  Nė pėrgjithėsi, tė gjeturat tona hetimore nuk duhet tė befasojnė askė, sepse janė nė pėrputhje me atė qė u njoftua qysh vitin 1999 nga OSBE-ja nė raportin e saj "As Seen As Told" (Siē u po -sķē u tha), vėllimi i dytė, dhe nga Human Rights Watch nė raportin e saj "Abuses Against Serbs and Roma in the New Kosovo" (Abuzat kundėr serbėve dhe romėve nė Kosovėn e re). Metgjithatė, kjo ėshtė hera e parė qė pretendimet nė ato raporte, dhe tani sė bashku me ato nė raportin e Dick Marty-t, i janė nėnshtuar shqyrtimit prokurorial nė kontekstin e njė hetimi penal pėr gjithė Kosovėn. Derisa ndonjė rast i paraqitur nga TFHS-ja natyrisht nuk do t'i pėrsėriste ato raporte plotėsisht, tema themelore e paraqitur nė ato raporte - nje fushate te persekutimit tė udhehequr nga individe te caktuar tė larte nė udhėheqėsine e UĒK-sė - perputhet me tė gjeturat tona hetimore nė ketė pike.

  Korrja dhe Trafķkimi i organeve

  Ndersa raporti i Dick Marty-t e trajton kėte palė mė te gjerė tė pretendimeve, duke diskutuar zhdukjet, burgimet dhe vrasjet e pakicave etnike dhe tė kundėrshtarėve politike shqiptare kosovare, pjesa e raportit qe ka tėrhequr shumicen e vemendjes - pėr hir te natyrės sė saj sensacionale
  lidhet me pretendimet e vrasjeve pėr qėllimet e korrjes dhe tė trafikimit tė organeve njerėzore. Siē kam thėnė, tė gjeturat tona pėrputhėshin nė mase tė madhe me ato ne Raportin e Dick Marty-t, dhe kjo vlen edhe pėr pretendimet ne kėtė ēėshtje. Per te ndjekur veprat penale te tilla, megjithate, duhet njė nivel tė provave qe ende nuk kemi siguruar. Si Dick Marty, gjatė rrjedhės se hetimit tė tij, ne kemi ndeshur sfida tė theksuara ne marrjen e provave tė tilla. Kjo nuk do tė thotė qe kėto prova nuk do tė materializohen, dhe sigurisht ne do te vazhdojmė t'i kerkojmė ato. Kėshtu, ne asnje mėnyrė nuk e kemi hudhur vėrtetesinė e kėtyre pretendimeve. Megjithese unė ende nuk ndihem qe ka bazė mjaftė te fortė te provave per te marre pėrfundimin qe aktakuza mund tė ngrihen nė lidhje me kėtė aspekt tė Iėndes, unė ndihem nje detyrim te veēante ta trajtoj ketė ēėshtje veēmas, duke e marrė parasysh vemendjen qė i ėshte kushtuar asaj.

  Nė ketė pikė une mund te them se ka shenje bindėse qė kjo praktikė ka ndodhur nė njė shkallė shume tė kuńzuar dhe qe nje numer tė vogel te njerėzve janė vrarė pėr qėllimin e nxjerrjes dhe trafikimit tė organeve tė tyre. Ky perfundim pėrputhet me atė qe thuhet nė raportin e Dick Marty-t,
  domėthėnė qe nje "grusht" individėsh ua nenshtrua ketij krimi. Pėrdorimi ifjales "grusht" nga Senatori Marty ka qenė i qėllimte dhe duhet kuptuar ashtu. Nuk ka ndonje shenjė nė kėte pikė qe kjo praktikė ishte mė e gjerė se kjo dhe sigurisht nuk ka shenje qė pjesė e madhe e pakicave entike qė u
  zhdukėn ose qė u vranė ishin viktime tė kesaj praktike. Kumtesat qė janė dhenė nga disa njerėz duke lėnė te kuptohet qe qindra njerėzish janė vrarė pėr qėllimin e trafikimit tė organeve jane krejtėsisht e pambeshtetura nga tė dhėnat qė ne kemi dhe qe Dick Marty kishte. Nese vetėm njė njeri u nėnshtrua nje praktike aq tmerruese, dhe ne besojme se njė numėr te vogėl ua nėnshtruan, kjo ėshtė njė tragjedi te tmerrshme dhe fakti qe kjo ndodhi nė njė shkallė te kufizuar nuk e pakeson egėrsinė e njė krime tė tillė. Por, gjithashtu nuk vlen te stėrmadhojė shifrat dhe tė krijojė dhimbje dhe ankth tė pamerituar per familjet tė cilet ende nuk e dine fatin e tė dashurave tė tyre, duke i shtyrė te imagjinojne ketė dimension tė shtuar tė tmerrit.

  Procedura Gjyqėsore

  Pėr sa u pėrket atyre krimeve pėr tė cilat TFHS‹ja posedon prova qė mund te paraqiten ne gjyq, ngritja e nje aktakuze nuk do tė ndodhė derisa nuk vendoset gjykata specialiste qė ėshtė e paracaktuar per te dėgjuar kėto lende - shpresoj qė kjo do tė vendoset nė pjesėn e pare tė vitit qė
  vjen. Deri atėherė prova tė shtuara mund tė paraqiten dhe kjo natyrisht do tė ndikonte formėn e aktakuzės qė ngrihet. Atėherė kjo ėshtė njė situatė e pazakonshme - nė fakt e paparė - nė tė drejtėn ndėrkombėtare ku njė prokuroria e veēantė ėshtė vendosur me kompetenca tė plota hetimore dhe
  me njė mandatė qė tė ngrejnė aktakuza, por ku nuk ekziston njė gjykatė e pėrdorėshme nė tė cilat ato aktakuza mund tė paraqiten. Pra, deklarata e tė gjeturave qė unė po e jap sot do tė qendrojė nė vend vetėm deri kohėn kur mund tė ngrihet njė aktakuzė me autoritet.

  Pėr sa i pėrket procesit, u kuptua nga fillimi kur BE-ja mori pėrsipėr kėtė ēėshtje qė disa masa tė jashtėzakonshme ishin tė nėvojshme pėr tė zhvilluar hetimin dhe pėr tė siguruar integritetin e njė hetimi tė kėsaj natyre. Kjo ēoi nė vendosjen e TFHsųsė e njė njėsi hetimore autonome, me seli jashtė
  Kosovės nė Bruksel. Tė njejtat konsideratė qė kanė ndikuar nė vendosjen e TFHS-sė si njė prokurori dhe zyrė hetimore me vete gjithashtu kanė ndikuar nė krijimin e njė tribunali me disa garanci qė do tė jepnin tė vetmat mjetė pėr njė gjyq tė drejtė dhe tė sigurtė nė kėtė ēėshtje.

  Nė lidhje me gjykatėn qė ėshtė e paraparė unė dua tė trajtoj njė shqetėsim konkret qė ka ardhur nga disa nė Kosovė qė kjo ėshtė njė gjykatė qė ėshtė vetėm pėr UĒK-nė dhe qė ajo injoron krimet e kryera nga tė tjerėt. Realiteti ėshtė qė TPNJ-ja kishte juridikcionin pėr tė ndjekur krimet qė ndodhen
  gjatė periudhės sė konfliktit tė armatosur, pra deri nė pikėn kur pėrfundoi lufta nė mesin e qershorit tė vitit 1999. Nė pėrputhje me mandatin e tyre juridiksional TPNJ-ja zhvilloi njė numėr tė ndjekjeve penale kundėr zyrtarėve tė lartė serbė pėr krimet kundėr njerėzimit dhe krimet e luftės gjatė kėsaj
  periudhe pėr veprat qė u janė drejtuar viktimeve shqiptare kosovare. Megjithatė, TPNJ-ja u parandalua nė ndjekjen e krimeve nė periudhėn pas konfliktit- periudha e cila ka qenė pėrqendrimi ynė kryesor pėr hetimin tonė - sepse juridiksioni i tij nuk lejonte ndjekjet penale jashtė konflikteve
  tė armatosur. Me tė vėrtetė nė vitin 2000 Carla del Ponte, Prokurorja e TPNJ-ės, kėrkonte ndryshime nė statutin pėr ta lejuar TPNJ-ėn tė hetojė dhe tė ndjekė krime gjatė kėsaj periudhe, por kėrkesa e saj nuk u vė nė veprim. Si rezultat, krimet e kryera nė Kosovė nė periudhėn e paraluftės dhe gjatė
  luftės vetė janė marrė nė masė tė madhe nga TPNJ-ja. Shumica e kėtyre kanė pėrfshirė kryerėsit serbė. Atė qė hetimi ynė ka bėrė, dhe atė qė kjo gjykatė do tė bėjė, ėshtė qė tė mbushė boshllėkun e mbetur nga kufizimet juridike tė TPNJ-ės. Realiteti ėshtė qė autoret kryesorė e krimeve gjatė
  periudhės pas luftės ishin individėt e caktuar qė kishin lidhje me UĒK-nė, por kjo nuk i veēon ata pėr trajtim mė tė ashpėr se tė tjerėt; kjo i vė ata nė tė njėjtat Ilojė tė procesėve gjyqėsore ndėrkombėtare qė ende janė kryer nė lidhje me kryerėsit serbė.

  Disa hapa janė marrė pėr tė vendosur kėtė gjykatė specialiste dhe, edhe pse jam i zhgėnjyer qė ende nuk ėshtė vendosur, unė e kuptoj qė ky ka qenė njė procesi ndėrlikuar dhe ka pėrfshirė lundrimin nė teritor tė pahartuar. Duke e kaluar kėtė nėpėr burokracinė e institucioneve tė ndryshme tė BE-sė,
  duke marrė konsensusin e 28 shteteve anėtarė, duke siguruar zotimin e njė shteti nikoqir dhe duke i adresuar shqetėsimet e tij, dhe mė nė fund duke pėrmbushur hapat tė nevojshme ligjore dhe procedurale nė Kosovė pėr tė krijuar kėtė gjykatė ka qenė njė procesi cili ka qenė pabesueshmerisht
  i ndėrlikuar dhe qė ka kėrkuar shumė kohė. Pėrderisa shumica e kėtyre hapave janė kryer dhe Qeveria dhe Kuvendi i Kosovės formalisht janė zotuar pėr tė themeluar njė gjykatė me garancitė e duhura, statuti i gjykatės dhe ndryshime tė caktuar nė ligjin kosovar duhet tė vihen nė veprim para se gjykata mund tė ńllojė punė. Kėto hapa procedurale mund tė ndodhin vetėm kur njė Kuvend tė ri pėrbėhet nė pėrputhje me zgjedhjet e fundit. Ėshtė vetėm kur gjykata ėshtė e vendosur dhe kur gjyqtarė janė nė vend qė TFHS»ja mund tė ngrinte njė aktakuzė nė kėtė ēėshtje. Derisa kjo
  nuk ndodh specifikat e tė gjeturave tė TFHS-sė dhe provat mbėshtetėse do tė mbetėn nėn vulė dhe detaje tė mėtejshme nuk do tė bėhen publike. Ndėrkohė, TFHS-ja do tė vazhdojė punėn e saj hetimore qė t'i mbėshtesė tė gjeturat e saj dhe ta pėrforcojė lėndėn. Por unė fuqimisht i nxis Qevėrinė dhe Kuvendin e Kosovės dhe BE-nė tė veprojnė shpejtė tė finalizojnė kėtė proces dhe tė kenė njė gjykatė nė vend tė pjesėn e parė tė vitit qė vjen.

  Frķkėsķmi i Dėshmitarėve

  Siē e kam pėrmendur pak kohė mė parė, TFHS-ja ka ndeshur sfida tė konsiderueshme nė zhvillimin e kėtij hetimi, dhe ne pranojmė qė kėto sfida do tė vazhdojnė tė ndikojnė derisa puna shkon pėrpara.
  Edhe pse fuqimisht besoj se provat do tė jenė tė mjaftueshme pėr ngritjen e aktakuzės kur mjetėt proceduralejanė nė vend kėshtu qė tė mundėsohet paraqitja, unė duhet tė pranoj qė, si me ndonjė hetim penal, sendet mund tė ndryshojnė dhe ėshtė e pamundshme tėjap garanci absolute pėr rezultate konkrete. Nė kėtė drejtim, ēėshtja qė mė shqetėson mė sė shumti ėshtė ajo qė e kam pėrmendur nė fillimin e fjalimit tim, dhe ajo ėshtė klima e frikėsimit tė dėshmitarėve. Ndersa ky hetim ka pėrparuar, ka pasur pėrpjekje aktive ta minojė atė me anė tė ndėrhyrjės te dėshmitarėt dhe
  kėto pėrpjekje po vazhdojnė. Ne kemi marrė masa pėr tė kundėrshtuar ndikimin e frikėsimit tė dėshmitarėve dhe ne do tė vazhdojmė t'i marrim ato. Ne do t'i hetojmė kėto veprime dhe do tė ndjekim penalisht secilin individ qė konstatohet tė jetė i pėrfshirė nė to. Nuk ka ndonjė gjė qė e kėrcenon sundimin e ligjit nė Kosovė dhe pėrparimin e saj drejt njė tė ardhmen evropian mė shumė se sa kjo praktikė e pėrhapur. Pėrderisa njė grusht njerėzish tė fuqishėm vazhdojnė t'i prishin hetimet nė kriminalitetin e vet, populli i Kosovės nė pėrgjithėsi e pagon ēmimin ndersa njė re e
  zymtė pezullon mbi vendin. Ata njerėz qė merren me dhunė ose kėrcėnim tė dhunės kundėr dėshmitarėve ose ata qė janė nė pozita politike ose nė media tė cilėt sulmojnė dėshmitarėt pėr guximin qė kanė tė ngrejnė zėrat e tyre nukjanė ata qė po e mbrojnė Kosovėn. Ata janė njerėzit qė po e kobisin tė ardhmėn e Kosovės.

  Kryeprokurori

  Sė bashku me kėtė deklaratė tė tė gjeturave hetimore, unė gjithashtu do tė doja tė marrė kėtė mundėsi tė deklarohem se shėrbimi im si Kryeprokurori iTFHS»sė do tė marrė fund mė 23 gusht. Kur mė kėrkuan tė marr kėtė pozitė nė mesin e vitit 2011, unė pranova tė shėrbej pėr njė afat jo mė
  shumė se tre vjet dhe tė drejtoj kėtė proces gjatė kėsaj faze fillore hetimore. Meqenėse kėto dy etapa po afrohen unė mendoj se kjo ėshtė koha e pėrshtatshme tė largohem qė tė lehtėsoj vazhdimėsinė e pasardhėsit tim gjatė fazes paraprake dhe fazes gjykuese tė kėsaj lėnde.

  Ndersa pėrgatisem tė pėrfundoj punėn time me TFHS-nė unė dua tė shquaj punėn e hatashme tė burrave dhe grave tė cilėt kanė qenė kolegėt e mi nė TFHS-nė dhe t'u shprehem mirėnjohjen time. Ky grup i profesionistėve tė jashtėzakonshėm - prokurorė, hetues, oficerė ligjor, analistė, dhe specialistė tė tjerė nga 18 shtete tė BE-sė, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara - ka punuar pėrballė gjasave tė tronditshme pėr tė zhvilluar kėtė hetim. Ėshtė zotimi i tyre, profesionalizmi i tyre dhe kujdesi i tyre tė cilėt na kanė sjellė nė kėtė pikė dhe kam besim qė ata do tė vazhdojnė ta zhvillojnė kėtė hetim derisa njė aktakuzė mund tė ngritet.

  Gjithashtu unė do tė isha i shkujdesur po tė mos falenderoja partnerė tė tjerė pėr kontributėt e tyre.
  Zyrtarė tė lartė nė Qeverinė e Kosovės meritojnė nder tė madh pėr veprimet e tyre tė cilėt kanė mundėsuar kėtė hetim - gjė qė natyrisht nuk ka qenė lehtė pėr ata tė bėjnė. Qė nga nisja Presidentja Jahjaga ka dhėnė shumė pėrkrahje, duke kuptuar qė njė zgjidhje e kėtyre ēėshtjeve dhe njė zotim i
  fortė pėr sundimin e Iigjitjanė nė interesin e Kosovės. Po ashtu qeveritė nė shtetet fqinje, si Mali i Zi dhe Shqipėria ndihmuan shumė dhe u pėrgjigjėn kėrkesave tona pėr bashkėpunimin e plotė. Qeveria e Serbisė, e kryesuar nga Kryeminister Vuēiq dhe mė parė nga Kryeminister Daēiq, ka bėrė gjithēka qė ka mundur pėr tė na ndihmuar nė kėtė proces, por ajo gjithashtu ka bėrė ēmos qė tė shmangė pengimin e pavarėsisė sė procesit tonė. Bashkėbiseduesi ynė operativ kryesor nė Qeverinė serbe ka qenė Kryeprokurori pėr krimet e luftės, Vladimir Vukēeviq, dhe ai si dhe zyra e tij kanė qenė jashtėzakonisht ndihmues, por nė tė njejtėn kohė kanė respektuar pavarėsinė tonė.

  Gjithashtu kemi punuar me organizata tė viktimeve, tė tė mbijetuarėve dhe tė personave tė zhdukur dhe gatishmėria e tyre pėr tė na ndihmuar pas kalimit tė aq shumė viteve ka qenė njė vlerė e madhe pėr punėn tonė. Gjithashtu njė numėr tė qevėrive kombėtarė tė tjera, komponente tė organizatave ndėrkombėtare dhe organizatave joqeveritare, gjithė ata kanė dhėnė informata dhe kanė vėnė persona tė duhura nė dispozicion pėr intervistėt e dėshmitarėve. Megjithėse kemi pėrfituar nga informata qė kemi marrė deri tani dhe pėr qasje te dėshmitarė tė mundshme, do tė ketė nevojė tė vazhduesme pėr kėtė bashkėpunim nersa procesi hetimor e gjyqėsor vazhdojnė. Unė dua t'i inkurajoj ato, si dhe ndonjė organizatė ose individė tjetėr me informata pėrkatėse tė gjejnė menyrė pėr t'i ndarė ato me TFHSmė. Pėr mė tepėr, disa shtete kanė ofruar ndihmė nė lidhje me ēėshtjet e mbrojtjes sė dėshmitarėve. Ne jemi mirėnjohės pėr zotimet qė janė bėrė deri tani, por edhe kėtu do tė ketė njė nevojė tė vazhdueshme derisa hetimi dhe gjyqi pėrparojnė.

  Mė nė fund, Shtetet anėtarė tė Bashkimit Evropian, Shėrbimi Evropian pėr Veprim tė Jashtėm, dhe Qevėria e Shteteve tė Bashkuara kanė dhėnė pėrkrahje paēmim dhe kanė siguruar qė ky proces ka ecur pėrpara me sukses. Si njė prokuror dhe diplomat amerikan qė e ka drejtuar kėtė nisje tė BE-sė pėr kėto tre vjet tė fundit unė mund tė them pa mėdyshje qė kjo paraqet njė shembull tė shquar pėr atė qė mund tė arrihet me bashkėpunim operativ midis BE-sė dhe SHBA-ve.

  Pėrfundķm

  Nė mbyllje, unė dua tė bėjė kėtė pikė tė rėndėsishme. Disa njerėz, pėr ta mbrojtur vetėn, janė pėrpjekur tė portretizojnė kėtė hetim si njė sulm mbi luftėn e Kosovės pėr Iiri ose mbi UĒK-nė si organizatė. Shumė kosovarė janė kyēur nė UĒK-nė me qėllimet mė tė mira dhe kanė refuzuar kriminalitetin e shfrenuar qė ngjau pas luftės. Disa nga kėta kanė treguar guxim tė madh dhe integritet duke u paraqitur si dėshmitarė dhe duke treguar atė qė dinė pėr ata njerėz tė cilėt morėn njė shteg tjetėr- ata nė pozita udhėheqėse qė kanė pėrqafuar kriminalitetin dhe kanė dėshiruar tė pėrdorin UĒK-nė t'i ēojnė pėrpara synimet e tyre personale. Kėshtu, duhet tė jetė e qartė se ky hetim dhe ēdo akuzė qė rrjedh nga ai janė drejtuar te veprimet penale e individėve brenda grupėve tė veēantė dhe jo te UĒK-a nė tėrėsi.

  As nuk ėshtė kjo njė pėrpjekje pėr tė rishkruar historinė, siē disa njerėz janė pėrpjekur ta paraqesin kėtė. Unė isha nė Kosovė nė vitet 1998 dhe 1999 dhe unė e mbikėqyra hetimin pasues nga TPNJ-ja pėr krimet e kryera nga serbė gjatė asaj periudhe, duke e shkruar si bashkautor aktakuzėn e parė
  kundėr Slobodan Milosheviēit dhe tė tjerave pėr krimet e drejtuar kundėr viktimeve shqiptare kosovare. Unė kisha njė rol udhėheqės nė nxjerrjen e kufomave nga varrimet masive gjatė verės sė vitit 1999 ku trupat e mijėra viktimeve shqiptare kosovare janė rimarrė. Unė shkova nė shumė vende
  tė krimeve nėpėr Kosovė dhe kam kaluar shumė orė duke biseduar me viktime dhe familjarėt qė kanė humbur tė dashurat. Pra, nga angazhimi im krejtėsisht i drejtpėrdrejt, unė e kuptoj qartė ēfarė ndodhi nė Kosovė nė vitet qė paraprinin luftėn nė vitin 1999 si dhe gjatė luftės.

  Pavarėsisht rrethanave qė paraprinin atė konflikt, megjithatė, asnjė gjė nuk e justifkon shenjestrimin e qėllimtė tė individėve tė pafajshėm. Ēka ndodhi pas konfliktit nuk ishte njė ēėshtje tė mbrojtjes sė Kosovės ose tė luftimit pėr Iiri. Pėrkundrazi, ky ishte njė sulm i vrazdhė mbi pjesė domethėnėse tė
  popullsisė civile. U drejtua kundėr pothuajse tė gjithė serbėve qė kanė deshiruar tė qendrojne nė Kosovė, shumė nga tė cilėt ishin tė moshuar ose tė drobitur; dhe kundėr romėve dhe pakicave tė tjera etnike; dhe gjithashtu u drejtua kundėr atyre shqiptarėve kosovarė qė kundėrshtuan njė grup
  tė vogėl brenda UĒK-sė qė ata tė mos kishin monopoli nė fuqi. Nė fund, kjo ishte vetėm pėr individė tė caktuar nė uhėheqėsinė e UĒK-sė duke pėrdorur elementė tė asaj organizate tė kryejnė dhunė pėr tė fituar fuqinė politike dhe pasuri personale pėr vetėn, jo pėr ndonjė ēėshtje mė tė madhe. Dhe ėshtė si individė qė ata duhet tė mbartin pėrgjegėsinė pėr krimet e tyre.
  (rtk)/V.I./LiriaBotuar: 29 Jul 2014
Hetime pėr vjedhjen e rreth 7 milionė dollarėve nė Bankėn e Shqipėrisė
 • Prokuroria e Shqipėrisė nis hetimet pėr vjedhjen e kryer nė qendrėn e Emisionit tė Monedhės, e cila ndodhet nė periferi tė Tiranės, ku depozitohen kartėmonedhat shqiptare.

  vazhdon


  Nė mesin e zyrtarėve tė lartė tė Bankės qė do tė merren nė pyetje gjatė hetimeve, figuron edhe emri i guvernatorit tė Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani.

  Policia ka bėrė tė ditur se shuma e vjedhur ėshtė 7 milionė dollarė, por burime mediatike qė i referohen prokurorisė, bėjnė me dije se gjatė 4 vjetėve janė vjedhur 20 milionė dollarė.

  I arrestuar nga policia pėr kėtė vjedhje ėshtė Ardian Bitraj, punonjės nė Emisionin e Monedhės, i cili e ka pranuar akuzėn e vjedhjes sė 7 milionė dollarėve, si dhe Mimoza Bruzaj, pėrgjegjėse e arkės nė Emisionin e Monedhės, qė akuzohet si bashkėpunėtore nė vjedhje. Deri tash e dyshuara Bruzaj nuk e ka pranuar akuzėn me tė cilėn ngarkohet.

  Hetuesit mendojnė se pėr vjedhjet, Bitraj ėshtė ndihmuar dhe nga persona tė tjerė, tė cilėt dyshohet se janė bashkėpunėtorė tė tij.

  Ndėrkohė, mėsohet se policia ka kėrkuar nga tė gjitha bankat e nivelit tė dytė kontrollin dhe verifikimin e numrave serikė tė kartėmonedhave. Kjo pasi njė pjesė e mirė e parave tė vjedhura nga Ardian Bitraj ishin para, tė cilat do tė asgjėsoheshin, ndėrsa kanė dalė jashtė qarkullimit.

  Pas deklarimeve tė Ardian Bitrajt, oficerėt e policisė dyshojnė se shumica e kartėmonedhave janė rihedhur nė treg, ndėrsa janė para tė pavlefshme kjo pėr shkak tė numrit serik, i cili ėshtė i klasifikuar si numėr stok pėr t’u asgjėsuar.

  Pesė ditė mė parė auditori i brendshėm i Bankės sė Shqipėrisė, nė momentin qė ka tentuar tė bėjė inventarizimin e parave qė do tė asgjėsoheshin, ka konstatuar mangėsi nė pakot e mbushura me kartėmonedha.

  Nė kėtė kohė, i dyshuari Ardian Bitraj ka pranuar se ka hapur kutitė duke marrė para dhe duke i mbushur ato me libra. Ai ka deklaruar nė polici se i ka prishur paratė duke vėnė baste sportive nė shuma tė mėdha nėpėr qendrat e lotarive e basteve sportive nė Tiranė.

  Policia ka mundur tė sigurojė dėshmi tė banorėve tė lagjes ku banonte Bitraj, sipas tė cilėve ai luante shpesh nėpėr qendrat e vendosjes sė basteve.

  Nė pronėsi tė Ardian Bitrajt ėshtė njė apartament i blerė me kredi, i cili shlyhej rregullisht ēdo muaj sipas kontratės sė kredisė.

  Hetimi i mėtejmė pritet tė zbardhė skemėn e vjedhjes sė miliona dollarėve nga Banka e Shqipėrisė, qė renditet si vjedhja mė e madhe nė historinė e kėsaj banke. (rel)/V.I./LiriaBotuar: 29 Jul 2014

Bateria e sė ardhmes

 • Nė vitin 2012, Zyra e Shkencės e Departmentit tė Energjisė, i dha njė grant prej 120 milionė dollarėsh njė qendre tė re teknologjike pėr krijimin e baterive, nė Laboratorin Kombėtar tė Argonit nė Ēikago. Qendra e Pėrbashkėt pėr Studimin e Ruajtjes sė Energjisė bashkon shkencėtarė dhe inxhinierė nga qeveria, laboratorėt kombėtarė dhe industria duke u siguruar atyre mjetet, fondet dhe ambjentet pėr zbulime tė reja qė ēojnė nė kursimin e energjisė.

  vazhdon


  Mė tė vogla, mė tė lehta dhe me mė shumė jetėgjatėsi. Kėtė duan konsumatorėt tek bateritė qė pėrdorin pėr objektet personale elektronike.

  Nė Qendrėn e Pėrbashkėt pėr Studimin e Ruajtjes sė Energjisė, ose JCESR studiuesit shpresojnė t’i plotėsojnė kėto kėrkesa.

  Nė kėtė vend, ėshtė shpikur teknologjia e baterisė me ion litium, por shkencėtarėt dhe inxhinierėt e kėsaj qendre, po punojnė pėr objektiva mė tė mėdha dhe mė tė vogla.

  “...Energji pesė herė mė e dendur, me njė tė pestėn e kostos”, thotė zėvendės drejtori Jeffrey Chamberlain, i cili shton se e gjitha kjo do tė realizohet pėr pesė vjet.

  Ceularėt, thotė ai, janė paisjet ku ky ndryshim do tė bjerė nė sy nė fillim.

  “Nė vend qė tė karikohen cdo ditė, ato mund tė karikohen njė herė nė disa ditė, ose njė herė nė javė. Ose nga njė kapacitet tė kufizuar energjie, mund tė kalojmė nė njė sasi energjie tė paimagjinueshme”.

  Zoti Chamberlain thotė se synimi final ėshtė tė ndryshohet tregu botėror i automjeteve.

  “Misioni kryesor ėshtė tė grumbullojmė energji me efektivitet kostoje dhe pa rrezikshmėri, nė mėnyrė qė tė konkurrojmė motorin me djegie, duke pėrdorur elektricitet ose pėrcjellje elektrike”.

  Drejtori i Divizionit tė Sistemeve me Energji Argoni, Don Hillebrand thotė se ėshtė e thjeshtė tė bėsh pėr vete konsumatorėt pėr objekte elektronike me mė shumė kapacitet, por kėrkesa ndryshon kur bėhet fjalė pėr makinat.

  "Disa konsumatorė duan makina krejtėsisht elektrike. Debati i madh ėshtė se sa tė tilla ka aktualisht? Numri ndryshon nė bazė tė cmimit tė benzinės. Kur arrin benzina tė bėhet aq e shtrenjtė saqė t’i bėjė konsumatorėt t’u drejtohen makinave me sistem elektrik?”

  Zoti Hillebrand thotė se shifrat e shitjeve kėtė vit, rreth 10 mijė makina elektrike cdo muaj nė Shtetet e Bashkuara, janė nėn nivelin e dėshiruar nga industria, por se bateria qė po zhvillon qendra mund ta ndryshojė gjendjen.

  “Po shfaq rritje tė qėndrueshme. Ai numėr pritet tė jetė 10 herė mė i lartė, qė tė mund ta quajmmė kėtė program tė suksesshėm, dhe pėr tė arritur kėtė synim, duhet qė bateria tė plotėsojė ato kushte qė duam ne”.

  Por nėse zhvillimi i baterisė ėshtė i suksesshėm dhe shitja e makinave elektrike rritet, do tė rritet kėrkesa pėr rrjetin aktual elektrik qė ato tė mund tė rikarikohen, njė problem me tė cilin po merren shkencėtarėt dhe studiuesit e qendrės, duke zhvilluar njė bateri nė shkallė tė gjerė pėr rrjetin. (voa)/V.I./Liria

 
 
Vendi
» Nimic, asnjė propozim tė ri pėr emrin , 29 Jul 2014
» Dibėr, 1 i vdekur dhe 4 tė plagosur nė tentativė pėr vjedhje, 29 Jul 2014
» Raporti i Amerikanėve: Maqedonia favorizon Kishėn Ortodokse , 29 Jul 2014
» FMN: Borxhi i jashtėm i Maqedonisė, 44,8% e BPV-sė, 29 Jul 2014
» DioGuardi: Marrėveshja e Ohrit dėshtoi pėr faqe tė zezė, 25 Jul 2014
» Mediat greke pėr vizitėn e paralajmėruar tė Nimicit, 24 Jul 2014
» Brukseli, kritika lidershipit tė Maqedonisė pėr situatėn nė vend, 24 Jul 2014

Kosova
» Deklarata e plotė e prokurorit Williamson, 29 Jul 2014
» Williamson: Zyrtarė tė lartė tė UĒK-sė, pėrgjegjės pėr krime lufte, 29 Jul 2014
» KE: Kosova ka ende punė pėr liberalizim tė vizave, 25 Jul 2014
» KE kėrkon pėrpjekje tė mėtutjeshme nė dialogun pėr viza, 24 Jul 2014
» Autostrada rrit numrin e tė punėsuarve, 23 Jul 2014
» Pa marrėveshje finale pėr barrikadėn, 22 Jul 2014
» Ja cilat janė kushtet e "Srpska-s" pėr mandatarin pėr kryeministėr, 22 Jul 2014

Shqipėria
» Hetime pėr vjedhjen e rreth 7 milionė dollarėve nė Bankėn e Shqipėrisė, 29 Jul 2014
» Arvizu: Reforma nė gjyqėsor, urgjencė pėr vendin, 24 Jul 2014
» Vrasje e pesėfishtė pėr njė fejesė, 23 Jul 2014
» “Shqipėria, nyje Lindje-Perėndim” , 22 Jul 2014
» Qeveria miraton reformėn territoriale , 22 Jul 2014
» Topi: Reforma, edhe pa opozitėn, 22 Jul 2014
» Dule: Po na zbojnė nga koalicioni. Padrejtėsia me hartėn vihet nė vend nga ndėrkombėtarėt, 22 Jul 2014

Ballkan
» Merkel nė Ballkan: Kompromis do tė thotė qė tė gjitha palėt tė jenė njėsoj tė palumtura.", 16 Jul 2014
» 19 vjet nga Masakra e Srebrenicės tė vrarė rreth 8,000 burra dhe djem boshnjak., 11 Jul 2014
» Tzentrgaz e ndėrton pjesėn serbe tė “Rrjedhės sė Jugut”, 08 Jul 2014
» Rrezik epidemish pas pėrmbytjeve nė Ballkan, 20 May 2014
» Sinkronizimi i Ballkanit me qendrimet e BE, 26 Mar 2014

Bota
» Bateria e sė ardhmes, 29 Jul 2014
» Tėrmetet nė Oklahomė, 29 Jul 2014
» SHBA: Rusia shkeli traktatin bėrthamor, 29 Jul 2014
» SHBA, BE, diskutim pėr forcimin e sanksioneve ndaj Rusisė, 29 Jul 2014
» Obama dėshtoi ta ndalojė Shtetin Islamik kur kishte mundėsi, 29 Jul 2014
» Vetėmbrojtje apo krime lufte? Ofensiva e Izraelit nė Gaza, 25 Jul 2014
» Central me gaz natyror, 25 Jul 2014

 • Poezi
  » Gomari i Babatasit

  Gjergj Fishta (1871-1940) Metamorfozė

  Ju rrugaēa sallahana
  vagabonda shakllabana
  rriēna t'ndyet, mikrobe tė kqi
  qi tė mjerės moj Shqipni
  kthelltė hi i keni nė mushkni
  pa dhimbė gjakun tuj ia pi,
  por der kur, bre batakēi!
  Bre coftina, kalbe mbi dhč
  der kur ju, tu tallė npėr ne,
  do t'na qelbi fis e atdhe?
  Ah! Bre ju.. nuk dij shka u kjoftė,
  se tash ma jemi tue u njoftė,
  se kush jini e shka jini
  se kah shkoni e se kah vini
  plang e shpi se kah i kini
  e sa pare u ban gjaku:
  se pėr ju, po, duhet laku,
  pėr me u vjerrė o kund m"do i shpat!

  Deri dje, pa kmishė mbi shtat,
  me'i gjysmė setre t'pa astar,
  lshuemum krahve kalavar
  e me "i komēė t'njtitme nėn grykė:
  pantallonat me "gjyslykė"
  kto edhe lidhun me nji spagė:
  shtatit rreshke e ba saragė,
  t'tanė gordec e berbalec
  pa ndo'i msim, pa ndonji dije,
  me'i fillore a nji iptadije,
  erz e shpirt qitun nėn themėr:
  turq a sllave a grek me zemėr,
  falun barkut veē Shqipnisė,
  si ajo marrja e t'gjith njerzisė...
  tuj u shite ju pėr gjithė treg,
  sod na mbahi "Skandėrbeg",
  e ngėrdhucė, goditė, limue,
  rrue, qethė, pipirique,
  tash "n'smoking", tash nė "bon-jour"
  ju, qi dje s'kishit as ushkuer
  me lidhė brekėt me nder me thanė
  m'sahan t'huej gjithmonė me ngranė,
  rrugėn krejt na e keni zanė,
  ke na shkoni pash e m'pash,
  edhe besa me "gulash"
  me "afishe" e me "sultjash",
  me "kjumshtuer" e me "ashurč",
  "kosha gjelash" si kubure,
  "tarator", "pilaf me kos",
  "mish me qepe" e "majdanos"
  "shish qebap", "brizholla viēi",
  "kunguj t'mbushum", "kuzuici",
  "kabuni"- e "mualebi".

  Barku sod ju rri ju kodėr,
  kargatisė e bamun lodėr:
  der sa ata burrat e dheut,
  qi pėr jetė e nderė t'Atdheut
  kane ra n'luftė si shqipe t'leta,
  kanė shkri gja e shpija t'veta,
  kanė tuj dekė rrugave unit,
  me iu dhimbė gurit e drunit.
  Pėrse, po, kta matrahulla,
  kta shqiptarė, shqiptarė kah ksula,
  n'vend qi ju me u vu n'konop,
  a se brinjt m'jau zbru me shkop,
  a, mos tjetėr, me u ngushtue
  me xjerrė zhuri kund m'ndo'i prrue
  pėr me shtrue ndo'i rrugė tė shtetit
  a me dlirė ndo "i skelė detit,
  lavjerre buzėsh, harru si viēa
  kqyrin m'ju si t'ishi ogiēa,
  pėr me u pri udhės s'qytetnisė
  e me i sjellė t'marėn Shqipnisė.
  Ani kush, pra, me i pri kombit:
  ju, do pyka bijtė prej llomit
  qi "shqiptarė" vedit i thoni,
  jo pse ju Shqipninė e doni,
  jo pse ju ndo'i send kuptoni
  shka asht Atdheu e shka asht Liria,
  shka asht Vllaznija a Parasija,
  Pėrparimi e Qytetnia,
  por veē pse ende der mė sot
  nji tyran s'po e gjeni dot,
  nėn kambė t'cillit ju me u shtrue,
  se un ma tash ma jam regjė me jue,
  e jau njof shpirtin der m'palc,
  pleh i ndytė me u bartun n'shalc
  e me u qitė jashta Shqipnije.
  » Portreti i Skėnderbeut
  Ismail Kadare


   

  Arkivi 

  © Lajmet.com, Qendra Informative Shqiptare "Liria"