Prejardhja e gjuhės shqipe dhe shkrimi i saj

 
Shqipja ėshtė njė nga gjuhėt mė tė vjetra tė Ballkanit. Ajo ėshtė vazhdim i ilirishtes, i gjuhės sė popullėsisė ilire qė ka banuar nė njė truall mjaft tė gjerė tė Ballkanit Perėndimor ( ku pėrfshihet edhe Shqipėria e sotme), tė paktėn qė nga mijėvjeēari i parė i erės sonė.

Nga ilirishtja nuk kemi dokumente tė shkruara. Janė ruajtur vetėm fjalė tė shkėputura, tė cilat shpjegohen vetėm me anėn e shqipes si: Dardania ( emėr vendi, qė lidhet me fjalėn shqipe dardhė), Delminium ( emėr vendi, qė lidhet me fjalėn shqipe delme, dele), Dimalum emėr vendi, qė lidhet me fjalėn shqipe di (dy), dhe (mal), Barduli ( emėr njeriu, qė lidhet me emrin Bardhul e tė dy me i bardhė).

Pushtimi romak i Ilirisė nuk e theu qėndresėn e fiseve ilire. Me armė nė dorė ata mundėn, tė ruanin zakonet dhe gjuhėn e tyre. Po kėshtu mė vonė shqiptarėt u qėndruan sllavėve dhe turqve. Po kėto pushtime patėn edhe pasojat nė gjuhė. Nėn ndikimin e gjuhės sė pushtuesve kanė hyrė nė gjuhėn tone mjaft fjalė latine, sllave e turke. Megjithatė shqipja mundi tė ruante tė paprekur pjesėn kryesore tė fjalorit tė saj dhe gramatikėn, e cila ėshtė themelore pėr tė pėrcaktuar natyrėn e njė gjuhe.

Megjithėse njė nga gjuhėt mė tė vjetra tė Ballkanit, shqipja ėshtė dokumentuar me shkrim shumė vonė. Para shekullit XV nėpėr dokumente tė ndryshme hasen fjalė tė shkėputura e ndonjė fjalė shqip. Libri i parė i shkruar shqip ėshtė "Meshari" i Gjon Buzukut i vitit 1555 i cili ka pėrmbajtje fetare. Libėr me vlera tė medha gjuhėsore. Njė pikė referimi per studimin e ecurisė sė gjuhės shqipe deri nė ditėt tona.Kjo vepėr ėshtė shkruar ne dialektin e Veriut dhe nuk ėshtė larg gjuhės sė sotme.

Qėndresa e popullit tonė kundėr pushtuesit turk mori zhvillim tė ri sidomos ne pjesėn e dytė tė shekullit XIX. Kushtet politike e shoqėrore nxirrnin para shqiptarėve nevojėn e bashkimit dhe tė luftės pėr pavarėsi. Gjuha shihej prej atyre si njė nga iparet kryesore dalluese tė njė kombi, prandaj ata bėnė njė punė tė madhe pėr tė ngritur gjuhėn shqipe e pėr ta vėnė atė krahas gjuhėve tė tjera tė pėrparuara.
Sė pari ata zgjidhėn ēėshtjen e alfabetit, duke formuar alfabetin e Shoqėrisė sė Stambollit (1879), mjaft i pėrshtatshėm pėr shqipen, me tė cilin u botuan veprat e Naimit, Samiut etj.
Ky alfabet kishte ne bazė alfabetin latin dhe plotėsohej me disa shkronja tė alfabetit grek. Mė vonė, mė 1908, Kongresi i Manastirit miratoi alfabetin qė kemi sot.
Rilindasit bėnė njė punė tė mirė pėr normalizimin e drejtshkrimit. Nė tėrė veprimtarinė e tyre, ata u pėrpoqėn pėr njėsimin sa mė tė madh tė gjuhės mbi bazėn e afrimit tė dialekteve. Punėn e tyre e ēuan mė pėrpara patriotė shqiptarė tė shquar si L. Gurakuqi, A. Xhuvani etj. Puna pėr njėsimin e drejtshkrimit u vu nė baza tė plota shkencore pas Clirimit. rregullat qė zbatojmė ne sot, u miratuan nga Kongresi i Drejtshkrimit (nėntor, 1972)