Jehonat e debateve

E ARDHMJA E KOSOVĖS ME ELITĖN E VET TĖ RE POLITIKEElita e re politike e shqiptarėve tė Kosovės, edhe pse ėshtė mjaft e fragmentuar nė rivalitetet ndėrpartiake dhe e papėrvojė nė administrim e qeverisje, e ka njė ndjenjė tė fuqishme tė vetėpėrcaktimit si elitė me mision historik dhe nga kjo pikėpamje ajo edhe nė tė ardhmen do tė mbetet nė pozita tė fuqishme indipendentiste. Prej kėtij pozicioni ajo nuk mund tė shmanget edhe pėr faktin se populli shqiptar i Kosovės, pas pėrvojės tragjike tė spastrimit etnik dhe tė gjenocidit tė vitit 1999, nuk sheh alternativė tjetėr pėrveē pavarėsisė sė Kosovės. Dhe ky qėndrim nuk ėshtė nacionalizėm shqiptar, po pragmatizėm jetėsor.


MILAZIM KRASNIQI

Pikėnisja pėr tė ardhmen Kosovės ėshtė rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-s, e cila duhet tė kuptohet si njė "proces politik pėr vendosjen e statusit tė ardhshėm tė Kosovės" siē thotė Ricard Baucer, zėdhėnės i St. Departmentit tė SHBA-ve. Natyrisht, edhe vendimi i ardhshėm i Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, do tė jetė i ndėrvarur me qėndrimet dhe vendimet e G 8-ės, (qėndrimet e tė cilit janė anekse tė rezolutės 1244), tė NATO-s, pastaj politikat e Bashkimit Europian dhe tė Shteteteve tė Bashkuara tė Amerikės, tė cilat shquhen pėr angazhimin mė tė madh diplomatik e ushtarak pėr Kosovėn nė vitet 1998-1999, po edhe sot. Kėto institucione dhe struktura tė vendimmarrjes formale dhe funksionale, duhet tė harmonizojnė qėndrimet, tė krijojnė platforma unike dhe tė jenė garantues tė statusit final tė Kosovės.

Por, qėndrimi i tyre pėrfundimtar, pėrveē nga obligimet ndėrkombėtare dhe interesat gjeopolitike, varet ndjeshėm edhe nga zhvillimet nė vetė Kosovėn e pasluftės nė periudhėn kalimtare. Pėr mendimin tim, qėndrimi pėrfundimtar i tyre pėr tė ardhmen e Kosovės, esencialisht varet edhe nga pėrmbushja e kėtyre standardeve:

- Toleranca ndėretnike dhe multietniciteti faktik nė Kosovė, duke nėnkuptuar kthimin e tė zhvendosurve,

- Arritja e objektivit qė Kosova tė jetė faktor i stabilitetit rajonal,

- Qėndrueshėmėria e brendshme politike dhe aftėsia pėr tė luftuar krimin,

- Zhvillimi ekonomik qė argumenton se Kosova mund tė qėndrojė mė vete.

Nė pėrmbushjen e kėtyre objektivave, qė kėtu u formuluan nė mėnyrė mė tė pėrgjithėsuar, vjen nė shprehje roli i madh i elitės sė re politike tė Kosovės.

Elita e re politike e Kosovės funksionon dhe zhvillohet brenda njė kuadri tė administrimit ndėrkombėtar, qė do tė thotė me pak kompetenca dhe me mundėsi tė vogla tė aftėsimit pėr njė kohė tė shkurtėr. Ky pushtet i dyzuar, tashmė ėshtė shndėrruar nė alibi, si pėr UNMIK-un si pėr administratėn kosovare, sepse dėshtimet ia fakturojnė njėra tjetrės, ndėrsa meritat duan t'i mbajnė pėr vete. Pėr ta evituar kėtė gjendje tė alibive pėr dėshtime, elita politike kosovare sa mė shpejt duhet tė veshet me pushtet real, nė mėnyrė qė tė bėhet maksimalisht e pėrgjegjshme dhe tė mos ketė kujt t'ia fakturojė fajin pėr dėshtimet eventuale.
Mirėpo, se me ēfarė shpejtėsie do tė aftėsohet kjo elitė pėr realizimin e pėrgjegjėsive tė plota, pėrveē nga testimi i saj me kompetenca mė tė plota, varet edhe nga prejardhja e saj politike, ideologjike dhe ssociale, si dhe vetėpėrcaktimi i saj.

Nė fakt, pjesa dėrrmuese e saj, pėr rrethanat nė tė cilat ėshtė krijuar dhe pėr shkak se nuk ėshtė zgjidhur statusi i Kosovės, prejardhjen e ka me ngjyrim kombėtar dhe ndjenjėn e vetėprcaktimit e ka si elitė me mision tė veēantė historik.

1. Grupimi i LDK-sė, i cili udhėhiqet dhe kontrollohet nga Ibrahim Rugova, e ka tė fiksuar idenė e pavarėsisė sė Kosovės. Elita politike e dalė nga LDK-ja, njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, e sheh si pėrmbushje tė misionit historik tė vetė kėsaj lėvizjeje. Ndėrsa, rruga si do tė arrihet ky objektiv, (ndėrtimi i njė administrate efikase, lufta kundėr korrupsionit, angazhimi pėr kthimin e tė zhvendosurve, krijimi i strukturave pėr luftė kundėr krimit tė organizuar, aktivizimi i ekonomisė, etj) nuk trajtohen si mjete vendimtare pėr arritjen e pavarėsisė.
Sipas kėtij koncepti politik, pavarėsia e Kosovės ėshtė zgjidhja e vetme dhe e pashmangshme, pavarėsisht se me ēfarė dinamike dhe kualiteti pėrmbushen standardet e kėrkuara nga Pėrfaqėsuesi Special dhe tė miratuara nga tė gjitha instancat relevante ndėrkombėtare.
Brenda kėtij grupimi tė madh politik, ka filluar tė profilizohet edhe ndonjė personalitet tjetėr si kryetari i Kuvendit, Nexhat Daci, i cili dallohet pėr qasje mė kritike ndaj bashkėsisė ndėrkombėtare, veēmas ndaj UNMIK-ut dhe pėr njė angazhim mė afrues me partitė e tjera politike shqiptare nė Kuvendin e Kosovės. Ėshtė indikative se anketa e fundit e Gallupit, e kanė nxjerrė Nexhat Dacin nė krye tė listės sė politikanėve mė tė popullarizuar tė Kosovės. Por, edhe disa liderė lokalė tė LDK-sė nėpėr qytete tė mėdha, tashmė po profilizohen si figura mjaft tė pavarura dhe pritet qė nė tė ardhmen ata tė rrisin ndikimin nė strukturat dhe nė politikat e LDK-sė.

2. Grupimi i partive tė pasluftės (PDK dhe AAK), duke pasur prejardhje nga procesi i demilitarizimit tė UĒK-sė, vetėėprcaktimin politik e ka se ėshtė bartėse e njė projekti dhe njė misioni me dimensione historike. KY grupim dinamik politik e ka edhe ndjenjėn e triumfalizmit, pėr shkak se lufta kundėr Serbisė ėshtė fituar, sė bashku me NATO-n, dhe nė mėnyrė implicite lėnė tė kuptohet se ata janė tė gatshėm tė marrin kurs mė tė fortė nė rast tė zhvillimeve tė pafavorshme sa i pėrket procesit tė pavarėsimit tė Kosovės.
Sa u pėrket projekteve politike, administrimit dhe qeverisjes, ky grupim lė mbresėn se aspiron pėr njė dinamikė mė tė madhe, por meqė qeverisin nė njė koalicion tė gjerė, mundėsitė i kanė tė kufizuara.
Nga kjo pjesė e elitės politike qė ka prejardhje nga procesi politik i pasluftės, profilizimin mė tė fortė deri tash e ka bėrė kryeministri Bajram Rexhepi, i cili ėshtė shumė aktiv nė temėn e kthimit tė serbėve tė zhvendosur dhe tė luftės kundėr krimit tė organizuar. Ndėrsa, lideri i PDK-sė, Hashim Thaēi mbetet figura qendrore e kėtij grupimi politik dhe personalitet qė lanson ide e opcione politike tė guximshme, qė do tė thotė se ėshtė figurė sovrane nė PDK.

3. Mendoj se pėr periudhėn e ardhshme deri nė zgjedhjet e vitit 2004, nuk ka ambient qė tė krijohet ndonjė parti serioze e profilit liberal ose socialdemokrat, e qė do tė kishte ndonjė ndikim real nė skenėn politike kosovare. Por, nė tė ardhmen kjo hapėsirė do tė mund tė kėrkohej nga personalitete si Veton Surroi, rreth tė cilit gravitojnė disa elementė tė shoqėrisė civile me prirje urbane dhe njė spektėr influent medial dhe i cili ka njė simpati diskrete po edhe konkrete ndėrkombėtare. Ėshtė indikative se participimi nė elitėn e tashme politike kosovare tė politikanėve me prejardhje urbane ėshtė shumė i pakėt. Prandaj, nė vitet e ardhshme pres qė kjo tė profilizohet dhe tė krijojė struktura tė pėrfaqėsimit mė tė ndjeshėm qytetar dhe politik, veēmas nė qytetet kryesore si Prishtina, Prizreni, Mitrovica, Peja, Gjakova e Gjilani.
Por, nė njė shoqėri me papunėsi qė arrin nė 70 pėr qind, me njė popullsi qė jeton me shumicė nė fshat, ndėrsa njė e katėrta nė diasporė, dhe ku partitė kryesore kanė prejardhje historike, procesi i pėrfaqėsimit adekuat social, rajonal, sindikalist, moshore gjinor, ėshtė shumė i vėshtirė dhe kėrkon kohė mė tė gjatė.


4. Viti 2004 ėshtė vit i zgjedhjeve tė dyta parlamentare nė Kosovė. Viti 2004 mund tė sjellė ndryshime nė konfiguracionin e elitės sė re politike tė Kosovės, sepse ende nuk mund tė bėhet fjalė pėr stabilizimin pėrfundimtar tė skenės politike. Megjithatė, tashmė ėshtė e qartė se LDK-ja dhe PDK-ja do tė jenė partitė kryesore tė shqiptarėve, ndėrsa grupimet e tjera janė nė proces tė krijimit tė identiteteve tė veta dhe nuk kanė asgjė tė sigurt sa i takon tė ardhmes sė tyre.
Ndikim tė madh nė profilizimin e elitės sė re politike shqiptare tė Kosovės do tė ketė ligji zgjedhor qė do tė aplikohet pėr zgjedhjet parlamentare tė vitit 2004. Ligji i pėrdorur nė zgjedhjet e kaluara ka qenė proporcional dhe me lista tė mbyllura, gjė qė i shkon nė favor pėrfaqėsimit sipas meritokracisė partiake. Pėr rritjen e konkurencės dhe tė pėrgjegjėsisė politike, mė i pėrshtatshėm do tė ishte njė ligj i kombinuar dhe me lista tė hapura, sepse ai do t'i detyronte partitė qė ta zgjerojnė bazėn e pėrfaqėsimit drejt personaliteteve tė njohura dhe ekspertėve.


5. Rol tė ndjeshėm nė zhvillimet e ardhshme lidhur me tė ardhmen e Kosovės pritet tė luajnė edhe partitė serbe. Struktura e tashme e tyre flet pėr njė fragmentim tė madh tė tyre, sipas strukturės sė DOS-it tė Serbisė. Nėse mbeten me kėtė strukturė partitė serbe do tė jenė mė shumė front nacional e jo parti politike tė mirėfillta. Rrjedhimisht roli i tyre do tė jetė mė shumė bllokues se sa aktiv. Kjo do tė thotė se do tė pengohet procesi i integrimit tė komunitetit serb nė institucionet dhe nė jetėn e Kosovės.

Pra, mė duket se do tė duhet njė kohė mė e gjatė pėr tė pasur parti autentike tė serbėve tė Kosovės, tė cilat do tė punonin pėr pėrparimin e demokracisė nė Kosovė, pa qenė tė varura nga diktati i Beogradit. Ky duket tė jetė njė proces, nė tė cilin do tė ndikojė statusi final i Kosovės. Pėrderisa ai tė mbetet i padefinuar, serbėt e Kosovės janė mė tė motivuar tė mbajnė lidhjet me Beogradin se me Prishtinėn.

Por, kjo do tė thotė se brenda komunitetit serb nuk do tė zhvillohet njė elitė e re politike, e cila do tė pėrfaqėsonte nė mėnyrė autentike interesat e serbėve tė Kosovės dhe qė do tė ishte kredibikle para faktorit ndėrkombėtar. Rrjedhimisht, nė rast tė pavarėsimit tė Kosovės, serbėt lokalė do tė gjendeshin nė pozitė totalisht inferiore, sepse nuk do tė kishin struktura politike adekuate pėr tė mbrojtur interesat e serbėve lokalė nė realitetin e ri politik dhe shtetėror tė Kosovės.

Ky zhvillim ėshtė negativ pėr serbėt lokalė po edhe pėr tė ardhmen e Kosovės, sepse po e dėmton edhe imazhin e saj. Nėse zgjedhjet e vitit tė ardhshėm do tė rezultojnė me ndonjė formulė tjetėr tė qeverisjes nė Kosovė, ta zėmė mė njė pjesėmarrje mė tė madhe tė koalicionit serb, atėherė do tė kishim njė situatė bllokuese edhe mė tė madhe se tash.

6. Sa u pėrket komuniteteve tė tjera, ato janė mė tė vogla dhe kuotat e angazhimit tė tyre mbeten nė ruajtjen e identiteteve etnike dhe tė interesave praktike. Rrjedhimisht, ato nuk do tė duhej tė inkuadroheshin nė skemėn e luftėrave politike tė partive shqiptare dhe as tė atyre ndėrmjet partive shqiptare e koalicionit serb. Partitė e komuniteteve turke, rome, boshjake, etj., duhet tė ndihmohen qė tė zhvillojnė lirshėm alternativat e veta politike, si ndihmė pėr demokracinė e re kosovare dhe tė ardhmen e saj si njė vend, ku respektohen tė drejtat e njeriut dhe tė komuniteteve.


Konkluzione:

a) Elita e re politike e shqiptarėve tė Kosovės, edhe pse ėshtė mjaft e fragmentuar nė rivalitetet ndėrpartiake dhe e papėrvojė nė administrim e qeverisje, e ka njė ndjenjė tė fuqishme tė vetėpėrcaktimit si elitė me mision historik dhe nga kjo pikėpamje ajo edhe nė tė ardhmen do tė mbetet nė pozita tė fuqishme indipendentiste. Prej kėtij pozicioni ajo nuk mund tė shmanget edhe pėr faktin se populli shqiptar i Kosovės, pas pėrvojės tragjike tė spastrimit etnik dhe tė gjenocidit tė vitit 1999, nuk sheh alternativė tjetėr pėrveē pavarėsisė sė Kosovės. Dhe ky qėndrim nuk ėshtė nacionalizėm shqiptar, po pragmatizėm jetėsor.

b) Elita e re kosovare, nė kėto tri vite tė bashkėqeverisjes me UNMIK-un, ka hyrė nė njė proces emnacipimi politik dhe profesionalizimi administrativ, por ende ėshtė nė fillim tė kėtij procesi. Bartja e kompetencave mund t'i ndihmojė nė rritjen e pėrgjegjėsive dhe tė profesionalizmit, por i mbetet qė tė eliminojė dukuritė e nepotizmnit, tė meritokracisė e tė korrupsionit, qė kanė filluar tė nxjerrin krye nė administratėn e re kosovare- ndėrkombėtare.


c) Hapėsira pėr njė alternativė liberale dhe urbane ekziston, por ajo mbetet tė plotėsohet me njė aleternativė kredibile politike nė pesė vitet e ardhshme.
Pra, pėr fazat afatshkurtėra tė pesė vjetėve tė ardhshme, mė shumė duhet tė shpresohet nė emancipimin politik tė elitės aktuale, se nė formimin e njė elite tė re me prejardhje mė urbane dhe mė pėrfaqėsuese.

d) Koalicioni aktual serb dhe partitė konstituente tė tij, edhe pėr njė kohė do tė mbeten njė bllok nacional dhe me prirje pėr obstruksion ndaj zhvillimit tė demokracisė. Kjo do tė zgjatė deri sa nė politikat e bashkėsiė ndėrkombėtare tė mos akceptohet mė qartė mundėsia e pavarėsimit tė Kosovės.

e) Elitat e brishta tė komuniteteve tė tjera duhet tė lihen jashtė pėrplajsjeve politike brenda shqiptare dhe shqiptaro-serbe, nė mėnyrė qė tė jenė njė model pėr integrimin e komuniteteve nė institucionet kosovare dhe shembull i respektimit tė pakicave.

f) Elita e re politike shqiptare mbetet qė tė sprovohet mė shumė nė administrimin e vendit, nė bashkėpunim me UNMIK-un dhe nė bashkėpunimin ndėrkombėtar, ku kontaktet me fqinjėt nė kuadėr tė nismave rajonale, do tė duhej tė kishin prioritet. Nė rast se kjo do tė institucionalizohej, atėherė do tė rritej besimi i ndėrsjellėe dhe nė atė ambient pavarėsia e Kosovės do tė mund tė bėhej me njė pako marrėveshjesh me shtetet fqinje tė Ballkanit Perėndimor (Shqipėrinė, Maqedoninė, Serbinė, Malin e Zi dhe BeH) pėr mosndryshimin e kufijve dhe pėr respektimin e sovraniteteve shtetėrore. Nė kėtė kontekst mė duket se pranimi i pavarėsisė sė Kosovės me kushtėzimin e mosndryshimit tė kufijve tė saj, siguron definitivisht mosndryshimin e kufijve nė BEH e nė Maqedoni dhe pėrshpejtimin e integrimit euro-atlantik tė Ballkanit Perėndimor nė tėrėsi.
(Analizė e paraqitur nė Tryezėn e rrumbullakėt tė Qendrės pėr Studime Strategjike nė Shkup)