Lajmet   Info   Liria Kombėtare   Webmaster   English
Kontakt   Forumi   Pėrmbajtja 
Fillim
Lajmet

Arkivi  

Linket 
Kėrko Lajmin

Kontakti

Forumi - mendimi juaj ėshtė me rėndėsi


Botuar: 23 Apr 2014
Fushata drejt fundit nė Maqedoni
 • Nė Maqedoni kanė ngelur edhe tre ditė fushatė pėr zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe raundin e dytė tė zgjedhjeve presidenciale qė do tė zhvillohen mė 27 prill.

  vazhdon


  Partitė politike kanė ashpėrsuar tonet politike dhe akuzat, ndėrsa janė intensifikuar edhe takimet me qytetarėt. Partitė mė tė mėdha tubimet qendrore do t`i mbajnė kėto ditė nėpėr qendrat mė tė mėdha tė vendit. Derisa pėr partitė maqedonase Shkupi, Manastiri, Kumanova, Ohri konsiderohen si bastione pėr pėrmbylljen e mitingjeve finale tė fushatės, partitė shqiptare do tė zbarkojnė nė Tetovė, Shkup, Gostivar, Strugė, etj.

  Janė publikuar edhe disa sondazhe tė instituteve vendore qė nxjerrin rezultatin e mundshėm tė zgjedhjeve tė parakohshme tė 27 prillit. Tek blloku politik maqedonas beteja e ashpėr po zhvillohet mes dy kampeve tė mėdha politike tė udhėhequra nė njėrėn anė nga VMRO-DPMNE dhe nga ana tjetėr nga LSDM.
  Partitė shqiptare po zhvillojnė gjithashtu njė fushatė intensive ku beteja po zhvillohet mes partive BDI, PDSH dhe RDK, pėr tė fituar sa mė shumė deputetė.

  Ndėrkohė, VMRO-DPMNE dhe LSDM janė pėrqėndruar edhe tek fushata pėr zgjedhjen e presidentit, ku gjithashtu kandidatėt pėr president Gjorgje Ivanov dhe Stevo Pendarovski po zhvillojnė fushatėn e tyre intensive, pėr tė fituar nė balotazhin e 27 prillit. Diferenca e votave midis tyre ėshtė rreth 150 mijė nė favor tė Ivanovit.

  Tek partitė shqiptare po zhvillohet njė debat i ashpėr se kush do tė jetė nė Qeverinė e ardhshme. PDSH ka bėrė tė ditur se ajo do tė jetė pjesė e qeverisjes sė ardhshme, duke mos llogaritur nė numra deputetėsh, derisa BDI ka bėrė tė qartė se pjesė e koalicionit tė ardhshėm do tėj etė ajo parti qė fiton mė shumė deputetė dhe besimin tek shqiptarėt.

  Nė kampin maqedonas po zhvillohen debate rreth njė audioregjistrimi qė akuzon Gruevskin pėr pėrfitimin e 1,5 milionė eurove nė dorė gjatė shitjes sė aksioneve tė njė banke, qė si akt cilėsohet shkelje ligjore dhe krim i organizuar.

  Ndėrsa, pjesė e debatit ėshtė edhe pėrqėndrimi i VMRO-DPMNE pėr tė fituar 62 deputetė. Mbetet tė qartėsohet qėndrimi i opozitės maqedonase, e cila ditėve tė fundit ka akuzuar pėr manipulime dhe keqpėrdorime tė procesit zgjedhor nga pushteti dhe mundėsia pėr tė bojkotuar dhe mosnjohur rezultatin e zgjedhjeve.

  Tė premten para mesnate mbyllet fushata e zgjedhjeve, tė shtunėn heshtje zgjedhore dhe se tė dielėn mbi 1,7 milionė qytetarė me tė drejtė vote do tė dalin nė votime pėr tė zgjedhur presidentin e vendit si dhe pėr tė votuar pėr zgjedhjet parlamentare. (INA)/V.I./LiriaBotuar: 23 Apr 2014
Konjufca nė Kuvend: Ky mallkim iu ndodh atyre qė harrojnė themelet e lirisė
 • Tė gjitha grupet parlamentare tė Kuvendit tė Kosovės u shprehėn pro themelimit tė Gjykatės speciale pėr hetimin e krimeve tė supozuara tė UĒK-sė, me pėrjashtim tė grupit parlamentar tė Vetėvendosjes.

  vazhdon


  Kryetari i Grupit Parlamentar tė PDK-sė, Adem Grabovci deklaroi se do tė dėshmohet pastėrtia e luftės ēlirimtare, prandaj PDK do ta pėrkrahė themelimin e kėsaj gjykate.

  Ndėrkaq, Ismet Beqiri nga LDK theksoi se grupi parlamentar i kėsaj partie duke qenė tė bindur se lufta politike dhe ēlirimtare ka qenė e drejt, janė pėrcaktuar qė tė pėrkrahin opsionin qė Kuvendi tė vendos pėr Gjykatėn e pretenduar pėr krime lufte.

  Sipas tij, ky opsion ėshtė mė i mirė se sa pėr kėtė gjykatė tė vendosen nė Kėshillin e Sigurimit.

  Glauk Konjufca nga lėvizja Vetėvendosje tha se ky mallkim pėr formimin e Gjykatės speciale iu ndodh vetėm atyre qė harrojnė themelet e lirisė. Ai tha se kjo ndodh kur njė qeveri ma shumė merret me ‘selfie’ se me interesat e qytetarėve tė Kosovės.

  “Nėpėr luftėrat e ish Jugosllavisė tė shkaktuara nga Serbia, ushtarėt, policėt dhe paramilitarėt serbė vranė mbi 150 mijė njerėz, nė Kroaci, Bosnjė dhe Kosovė. Shumica e tė vrarėve, mbi 90% e tyre, janė civilė ta pafajshėm, gra, pleq dhe fėmijė. Serbia i kishte afėr 80 mijė ushtarė, policė e paramilitarė. Nėse ēdo i katėrti nga kėta ka qenė i pėrfshirė nė krime, mund tė konstatojmė se nė Serbi sot i keni 20 mijė kriminelė tė pandėshkuar tė luftės. Kėta njerėz janė edhe qytetarė tė lirė tė BE-sė meqė Serbia prej vitit 2009 e gėzon edhe liberalizimin e vizave. Institucionet e Kosovės, qeveritė e deritashme tė Kosovės kanė pasur material qė pėr ēdo javė ta dorėzojnė nėpėr gjyqet ndėrkombėtare nga njė padi kundėr Serbisė pėr plagėt qė ajo na i shkaktoi, tė cilat kurrė nuk do t’i harrojmė dhe tė cilat ende janė tė hapura”, u shpreh Konjufca, transmeton Telegrafi.

  “Pėrderisa Kosovės dhe UĒK-sė po i dedikohet njė Gjykatė Speciale pėr krimet e supozuara, nė Serbi po zhvarrosen trupat e 300 shqiptarėve tė mbuluar me asfalt”, tha ai.

  Ai i bėri thirrje deputetėve qė tė kundėrshtojnė themelimin e kėsaj gjykate, duke thėnė se ēdo hetim duhet tė bėhet nga sistemi i drejtėsisė sė Kosovės.

  Ndėrkaq, Ardian Gjini nga Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės tha se imazhi i Kosovės ka ndikim drejtpėrdrejtė nė jetėn e qytetarėve dhe nuk ėshtė vetėm etiketė.

  Ai tha si tė mos jetė rrėnuar imazhi i Kosovės deri nė kėto ditė, kur deputetė, ministra janė pėrgjuar dhe parė nė afera korruptive, ndėrsa asnjė gjykatės nuk ėshtė marrė me ta.

  Prandaj, sipas tij tė huajt nuk besojnė nė sistemin e drejtėsisė sė Kosovės dhe pėr kėto tha Gjini faji i takon edhe kryeministrit.

  Gjini tha se AAK do tė votojė pro themelimit tė Gjykatės, sepse sipas tij, nėse nuk bėhet do tė krijohet njė Tribunal pėr krime nė Kosovės dhe dėmi do tė ishte shumė mė i madh.

  Edhe Myzejene Selmanaj nga AKR tha se tė gjithė duhet tė ndihemi krenar se lufta jonė ėshtė pėrkrahur nga BE dhe SHBA.

  Ajo shprehu besimin se pretendimet e ngritura nga Dick Marty do tė rrėzohen dhe do tė konfirmohet lufta e pastėr e UĒK-sė.

  AKR u shpreh pro krijimit tė Gjykatės me shpresėn se lufta e pastėr e UĒK-sė do tė konfirmohet. /Telegrafi//V.I./LiriaBotuar: 23 Apr 2014
Naēo: Ja skandalet e KLD-sė
 • Ministri i Drejtėsisė, Nasip Naēo i ftuar nė “Revistėn Televizive tė Mbrėmjes” nė Top Channel renditi njė sėrė shkeljes, sipas tij tė rėnda, tė bėra nga Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė, duke u shprehur se qeveria me mbėshtetjen edhe tė ndėrkombėtarėve po pėrgatitet pėr njė reformė tė thellė.

  vazhdon


  Ai deklaroi gjithashtu se edhe Prokuroria ėshtė gangrenizuar nga i njėjti fenomen qė ka prekur KLD-nė, duke paralajmėruar edhe disa nisma tė tjera ligjore, qė sipas tij do tė rrisin efikasitetin e luftės kundėr krimit e veēanėrisht kundėr korrupsionit.

  Pandi Gjata: Ēfarė pėrfshin dhe ku do tė jetė nisma e reformės nė drejtėsi?

  Nasip Naēo: Qytetarėt votuan nė 23 Qershor pėr njė rotacion politik, por pėr tė sjell edhe njė besim mė tė madh te drejtėsia, qė pėr hir tė sė vėrtetės ka probleme dhe nė kėto vite tranzicioni nuk kanė arritur tė zgjidhen, por janė zvarritur. Sistemi i drejtėsisė nuk ka rritur dot tė ngrihet nė nivelet e kėrkuara nga shoqėria dhe ndėrkombėtarėt. Qė nė ditėt e para ne menduam tė reformonim sistemin gjyqėsor pasi kjo ėshtė pritshmėria e qytetarėve dhe e ndėrkombėtarėve. Nuk e kemi fshehur faktin qė duam tė reformojmė Gjykatėn e Lartė, Gjykatėn Kushtetuese, KLD-nė , zyrėn e Prokurorit tė Pėrgjithshėm pėr sa i pėrket Kėshillit tė Prokurorisė, i cili duhet tė ketė tė drejtė vote. Emėrimet, transferimet dhe ngritjet nė detyrė tė prokurorėve tė mos ngelet vetėm mes 2 personave, pavarėsisht integritetit qė kanė Prokurori i Pėrgjithshėm dhe Presidenti i Republikės, pra tė ketė edhe njė organ tjetėr vendimmarrės .

  Pandi Gjata: Marr shkas edhe nga vizita juaj nė SHBA, ku ėshtė kėrkuar tė luftohet korrupsioni te zyrtarėt e lartė. Ēfarė masash dhe ndėrhyrjesh do tė ketė nė kėtė drejtim?

  Nasip Naēo: Besoj qė nga problemet kryesore tė mazhorancės sė kaluar ka qenė lufta ndaj korrupsionit dhe pėr kėtė nuk ėshtė njė mėndim i imi, por njė raport i DASH, i cili ka theksuar se korrupsioni ėshtė shtrirė nė tė gjithė pjesėn e administratės dhe qeveria nuk e ka luftuar thellėsisht atė, por ka pėrdorur mė shuma slogane, si ‘Tolerancė zero’ dhe nėpėrmjet kėsaj ka fshehur fakte. Duke marrė shkas nga kjo, ky ėshtė problemi kryesorė i joni pėr ta filluar, pra lufta ndaj korrupsionit kėtė na e kėrkojnė edhe partnerėt kombėtarė. Ne kemi bėrė edhe disa ndryshime nė Kodin e Procedurės Penale, ndryshimet e vitit tė kaluar kishin tė bėnin me imunitetin e zyrtarėve tė lartė dhe u bėnė vetėm nė Kushtetutė, nuk u shoqėruan nė Kodin e Procedurės Penale, ne i bėmė kėto ndryshime. Ne propozuam dhe miratuam nė Parlament qė rastet e korrupsionit tė zyrtarėve tė lartė do tė hetohen dhe gjykohen nga Prokuroria dhe Gjykata e Krimeve tė Rėnda. Zyrtarė tė lartė janė tė gjithė ata qė zgjidhen nga Presidenti, emėrohen nga Kryeministri apo edhe nga Kuvendi dhe kryetari i tij, duke pėrjashtuar nėpunėsit civil. Bėmė njė ndarje tė kėsaj natyrė pėr t’i dhėnė njė dimension tjetėr luftės ndaj korrupsionit. Ne nuk kemi dashur tė ndryshojmė masėn e dėnimit nė kėto raste, por tė pėrdoren tė njėjtat ndėshkimi si edhe ndaj bandave kriminale, pėr tė arritur nė ato dimensione tė kėrkuara edhe nga ndėrkombėtarėt. Para disa ditėsh, me njė kolegun tim ministėr, por edhe mik tė vendit, mė ėshtė kėrkuar tė luftojmė korrupsionin,- pasi kur pyes biznesmenė tė rėndėsishėm se pse nuk investojnė nė Shqipėri mė thonė se nuk ka njė shtet tė sigurt ligjor. Ky ėshtė njė detyrim i joni qė tė bėjmė thithjen e investimeve tė huaja. Ne kemi bėrė edhe disa ndryshime nė ligjin pėr parandalimin dhe goditjen e krimit tė organizuar, ne kemi shtuar disa nene tė reja, tė cilat do tė ndikojnė qė tek Presidenti dhe tė afėrmit e tij, si edhe te tė gjithė zyrtarėt e tjerė tė lartė, nuk do tė ketė asnjė tė paprekshėm ligjėrisht. Por nuk duhet tė mbetemi vetėm me kaq, pasi kėrkohet edhe vullnet politik qė kjo mazhorancė e ka dhe ėshtė e bindur qė duhet ta luftojė korrupsionit, prandaj janė miratuar edhe kėto ligje. Ne do tė bėjmė edhe ndryshime nė Kodin e Procedurės Penale, pėr t’i dhėnė mundėsi prokurorėve dhe gjyqtarėve tė kenė mė tepėr efikasitet.

  Pandi Gjata: Nė njė letėr, ta para pak ditėve, ministri i Brendshėm i dėrgonte Presidentit si kryetar i KLD, pėr rreth 100 vendime shqetėsuese tė gjykatės, pėr dyshime pėr korrupsion dhe vendime tė dhėna padrejtėsisht. Do tė nisni inspektim pėr tė gjitha kėto raste?

  Nasip Naēo: Kėtu ka pasur njė keqkuptim, por ndoshta edhe njė spekulim tė atyre qė nuk e duan realisht luftėn ndaj korrupsionit, pasi nuk ishte njė moment nė tė cilin ne u gjendėm nė boshllėk, tė gjitha Ministritė ka lancuar portalin anti korrupsion qė qytetarėt tė denoncojnė atė. Sot mund tė kemi mbi 700 raste tė ankesave apo denoncimeve, ēka tregon se problemin, por edhe besimin e rilindur tė qytetarėve tek kjo qeveri e re. Ministri duhet tė bėjė detyrėn e tij kudo qė shfaqet korrupsioni dhe Tahiri ka bėrė vetėm detyrėn e tij, ka pasqyruar nė njė dosje tė gjitha ankesat . Presidenti i Republikės ėshtė kryetar i KLD-sė, nė varėsinė e tij ėshtė edhe Inspektorati i KLD-sė. Unė nuk besoj qė zoti Tahiri ka dhėnė pretencėn nė kėtė rast, por i ka rėnė njė kėmbanė alarmi, si ēdo qytetarė tjetėr. Rastin e gjyqtarit nė Kavajė ne e kemi verifikuar dhe e kemi konkluduar se ka elementė tė procedimit disiplinor dhe ja kemi bėrė prezent dhe do tja dėrgojmė KLD-sė pėr tė marrė masat pėrkatėse. Pėr rastet e tjera tė bėrė prezente nga Tahiri, ka njė deklaratė tė KLD-sė, njė deklaratė e njė organi kolegjial, i cili nuk ėshtė mbledhur, por ka bėrė njė deklaratė mediatike, qė do tė thotė se ministri i Drejtėsisė ka filluar tė bėjė shantazh ndaj gjyqtarėve, e cila nuk ėshtė e vėrtetė dhe e bazuar. Sistemi gjyqėsorė dhe gjykatat e kanė pavarėsinė e vet, KLD pėrbėhet nga 15 anėtarė dhe 9 prej tyre zgjidhen nga trupa gjyqėsore, i 10-ti ėshtė kryetari i Gjykatės sė Lartė, i cili ėshtė edhe kryetar i Konferencės Gjyqėsore ėshtė Presidenti i Republikės, Ministri i Drejtėsisė dhe 3 anėtarė tė zgjedhur nga Parlamenti, nė ēdo rast ruhet pavarėsia e kėtij sistemi.

  Pandi Gjat: Betejėn mė tė madhe e keni me KLD-nė qė ėshtė problematike prej kohėsh. Si do tė zgjidhet ky ngėrē me KLD-nė, siē keni thėnė emėron edhe gjyqtarė me precedent penal?

  Nasip Naēo: Ne i kemi hedhur hapat e para, kemi treguar se kemi njė mazhorancė tė konsoliduar, por nuk kemi dashur ta pėrdorim pėr shkak tė forcės sė kartonit. Qė nė ditėt e para i kam kėrkuar Komisionit tė Venecias, nė emėr tė qeverisė, qė tė asistojė nė tė gjithė reformėn ligjore qė do tė ndodhi nė Shqipėri kemi kėrkuar dhe sot ka pėrfunduar edhe konkurimi pėr misionin EURALIUS 4 dhe shpresojmė qė ekspertėt qė do tė vinė nė kėtė mision do tė jenė nė lartėsinė e detyrės dhe do t’i kemi ēdo ditė nė kontakt pėr tė reformuar sistemin. Ne kemi krijuar edhe njė grup kėshillimor, duke pėrzgjedhur juristėt mė tė mirė tė vendit, tė cilėt pėr ēdo projekt-ligj, do tė bėjnė oponencėn pėrkatėse. Ne nuk duam t’i bėjmė vetėm ndryshimet ligjore. Pjesė e kėtij reformimi duhet tė jetė edhe opozita, por ne ndahemi nė disa momente tė veēanta me opozitėn, ne nuk gjejmė njė emėrues tė pėrbashkėt ėshtė edhe taksa e sheshtė, pėr tė cilėn jemi votuar nga qytetarėt. Por ne duhet tė gjejmė njė emėrues tė pėrbashkėt me opozitėn pėr tė bėrė reforma nė drejtėsi, tė cilat bėhen pėr vitet e ardhshme. Unė besoj qė nga sondazhet e zhvilluara, sistemi gjyqėsor nuk ėshtė pozitiv.

  Pandi Gjat: Ku e thotė edhe kryetari i KLD-sė, i referohem deklaratės -njė pjesė e mirė e qytetarėve e nisin mėngjesin me zarf, ėshtė e rėndė si deklaratė kur e thotė edhe Presidenti.

  Nasip Naēo: Nė kėtė mendim ne bėjmė njė diferencė, pasi nuk mendoj qė tė gjithė gjyqtarėt tė kėsaj kategorie. Presidenti i Republikės ka bėrė njė deklaratė tė tillė, besoj qė ka informacionin e nevojshėm.

  Pandi Gjat: Mendoni se duhet tė flasim me emra nėse Presidenti e ka kėtė informacion, do tė ja kėrkoni nė mbledhjen mė tė afėrt tė KLD-sė?

  Nasip Naēo: Tė gjithė duhet tė flasim me emra, nėse flasim pėr efekte mediatike ėshtė tjetėr gjė. Unė besoj qė deklarata e Presidentit ėshtė thėnė nė vendin dhe kohėn e duhur, kam kėrkuar dhe inkurajuar tė gjithė sistemin e lartė tė drejtėsisė qė tė ndėrmarrim disa reforma, brenda hapėsirave ligjore. Nė ditėt e mija tė para kam konstatuar se nga 30 kryetarė gjykatash vetėm 7 ishin tė emėruar, tė tjerėt ishin tė deleguar dhe nuk vazhdonin pėr 3 muaj, siē e ka KLD-ja, por pėr 3 dhe 5 vjet, njė shkelje e rėndė kjo e KLD-sė. Kjo tregon pėr mungesėn e efiēencės sė kėtij kėshilli. Po kėshtu edhe nė Kėshillin e Lartė tė Drejtėsisė kam parė qė nuk vepronte sistemi i gjyqtarėve dhe karriera e tyre pėr ngritje nė detyre dhe transferimi nuk bėhej nė pėrputhje me ligjin dhe vetėm nė muajin Dhjetor apo Janar ka pėrfunduar sistemi i vlerėsimit pėr tė gjithė gjyqtarėt. Vlerėsimi ėshtė bėrė pėr vitin 2005-2006 dhe nuk ėshtė aktual. Ne kemi propozuar njė draft pune qė tashmė ėshtė nė dispozicion, i cili ėshtė njė sistem vetėvlerėsimi pėr tė gjithė gjyqtarėt, tė mos ngelen peng i njė dy apo 5 anėtarėve tė drejtėsisė, por tė jenė peng i punės sė tyre.

  Pandi Gjat: Formula ėshtė shumė e rėndėsishme sesi zgjidhet dhe funksionon KLD-ja, kjo do tė jetė edhe ide e asaj qė do tė kemi njė KLD funksionale?

  Nasip Naēo: Partnerėve ndėrkombėtarė ne i kemi bėrė tė ditura tė gjitha problemet qė ka sistemi i drejtėsisė. Problemi nuk ėshtė ministri i Drejtėsisė, nuk kam asgjė personale me anėtarėt e tjerėt tė KLD-sė, sigurisht qė jam votėbesuar nga Parlamenti dhe qytetarėt, tė cilėt sė bashku me partnerėt ndėrkombėtarė mė kėrkojnė ēdo ditė tė ndryshohet ky sistem dhe tė ketė rezultate, por si mund t’i presim kėto kur edhe dje kam bėrė prezent qė kėrkesat e zotit Halimi qė nė 2012, janė bėrė kėrkesa pėr procedime pėr 4 gjyqtarė dhe nuk janė futur edhe nė rendin e ditės, nuk e di ēfarė pret KLD-ja, cila ėshtė pėrgjegjshmėria e tij. Unė nuk e di nėse kėta do tė votohen nesėr nė kėshill apo jo, por unė kėrkojė qė KLD-ja duhet t’i fusė nė rendin e ditės, nė tė kundėrt tregon se KLD-ja i mban nėn presion kėta gjyqtarė. Njė sistem, i cili ėshtė gangrenizuar nuk ka integritet. Vatra e infeksionit pėr mendimin tim ėshtė KLD-ja, e cila nuk e zbaton si duhet ligjin. Kemi vetėm njė rast tė vlerėsimin e gjyqtarėve, rastin tjetėr KLD-ja e shton vet. Njė gjykatė apeli pėr 4 vende vakante konkuruan 61 kandidatė dhe ēuditėrisht vetėm 4 morėn maksimumin e votave, 57 tė tjerėt nuk morėn asnjė votė, kjo mė la tė kuptoja qė mbledhja ishte bėrė diku tjetėr dhe aty ishte bėrė vetėm shpallja e njė rezultati qė tashmė dihej. Nė njė gjykatė tjetėr, njėri kandidat merr 13 vota, tjetri asnjė votė dhe ēuditėrisht pas njė jave mori 13 vota dhe u ngrit nė Gjykatėn e Apelit. Kjo mė le njė shije qė KLD-ja nuk tregon integritet nė kėto raste. Kam nevojė pėr partnerėt ndėrkombėtarė t’u tregoj me durim qė kjo ėshtė gjendja nė KLD. Do tė vazhdojmė me sistemin, do ta ndryshojmė atė, do ta bėjė vetėm Ministria e Drejtėsisė ? Ne nuk jemi vetėm, kemi partnerė tė tjerė qė kėrkojnė t’i bėjmė reformat gjithėpėrfshirėse. Nuk do tė kisha dėshirė tė vija kėtu dhe tė flisja pėr kėto probleme, por tė flisja edhe pėr rezultatet qė ka sot sistemi, disa janė, por tė pėrqendruara nė anėt mė negative tė KLD-sė. Nėse ne kemi 30 gjykata mund tju them se nė 24 prej tyre sot ka njė sistem audio, 110 salla sot funksionojnė me kėtė sistem.

  Pandi Gjata: Keni folur edhe pėr reformėn nė Prokurori. Ju si ministėr Drejtėsie pėr ēėshtjet e denoncuara qė ‘flenė’, ēfarė qėndrimesh do tė mbani, ku do tė qėndrojė kjo reformė dhe a mos do tė keni pėrplasje me kėtė institucion tė pavarur?

  Nasip Naēo: Ne kemi progres-raportin pėr vitin 2013, ato qė thash janė nė progres-raport, tė cituara nga partnerėt tanė ndėrkombėtarė, tė cilėt janė bashkė mė ne, na trajnojnė dhe na japin asistencėn e nevojshme. Ne kemi identifikuar se Kėshilli i Prokurorisė ėshtė njė organ konsultativ dhe duhet tė ndryshojė, ne do tė marrim eksperiencėn mė tė mirė edh pėr ta ndryshuar. Ky ėshtė njė sistem qė nuk ka funksionuar siē duhet, jashtė kėtij reforormimi nuk mund tė qėndronte as Prokuroria. Po ju them edhe 2 raste tė tjera, si mundet KLD-ja, e votėbesuar nga Konferenca Gjyqėsore, tė promovojė veten e vet, cili ėshtė besimi ndaj atyre qė i kanė zgjidhur. Anėtarėt e KLD-sė e pėrdorin atė si trampolinė pėr tė kaluar nė njė detyrė tjetėr mė tė lartė. KLD-ja ėshtė qeveria e gjyqėsorit, e cila votohet nga kėta, por ėshtė nė ishullin e vet dhe nuk e kupton qė Shqipėria ecėn pėrpara, shoqėria shqiptare emancipohet ēdo ditė, kėtė thonė mos na prek se na prekni pavarėsinė, por cilėn pavarėsi, atė tė atij gjyqtari qė vodhi dhe u kap nė Pogradec, pavarėsia e gjyqtarit nė Pukė apo e tė tjerėve qė ēdo orė shkelin ligjin. Do tė inkurajojmė tė gjithė ata gjyqtarė qė do tė respektojnė ligjin. Mė kujtohet rasti i njė profesorit tim, nė njė nga shtetet mė tė zhvilluara, kur i thoshin se ne do ta blejmė gjyqtarin, i ngriheshin tė gjithė nė kor dhe i thoshin ti nuk mund ta blesh gjyqtarin e kėtij vendi edhe ne kėtė kėrkojmė, pėr kėtė po punojmė. Gjyqtarėt duhet ta kenė kuptuar qė janė nė njė monitorim tė rreptė nga tė gjitha instancat. Do tė aplikohet edhe ligji anti-mafja.

  Pandi Gjata: Kur do tė kemi zyrtarė tė lartė tė dėnuar?

  Nasip Naēo: Unė besoj qė ingranazhet e shtetit kanė filluar dhe rezultatet kanė filluar tė jenė konkrete. Nėse i kryejmė tė gjitha reformat, bashkė me tė tjerėt, do tė kemi njė sistem gjyqėsor tė pavarur.
  / Top Channel/V.I./LiriaBotuar: 23 Apr 2014

Separatistėt pro-rusė nė Donetsk nė favor tė referendumit

 • Separatistėt pro-rusė nė Ukrainėn Lindore thonė se kanė nė plan tė vazhdojnė pėrgatitjet pėr organizimin e njė referendumi muajin e ardhshėm pėr njė autonomi mė tė madhe, pavarėsisht marrėveshjes sė Gjenevės tė arritur mes Rusisė, Shteteve tė Bashkuara dhe Ukrainės pėr t'i dhėnė fund konfliktit politik.

  vazhdon


  Korrespondenti i Zėrit tė Amerikės Brian Padden njofton nga qyteti Donetsk nė Ukrainėn Lindore.

  Denis Pushilin, njė udhėheqės i tė ashtuquajturės "Republika Popullore e Donetskit", grupi i cili ka nėn kontroll njė ndėrtesė rajonale tė qeverisė nė qytetin e Donetskit, thotė se planet pėr organizimin e njė referendumi mė 11 maj pėr t’i dhėnė autonomi mė tė madhe rajonit janė nė proces e sipėr.

  "Ne kemi ēdo gjė gati pėr kėtė, por ne nuk duam t’i zbulojmė planet tona sepse shumė njerėz nė mjetet e informimit publik, nuk e kam fjalėn pėr ju, po falsifikojnė informacionet. Pra, ėshtė mė mirė qė ta mbajmė tė fshehtė".

  Muajin e kaluar, Rusia aneksoi gadishullin e Krimesė pasi banorėt e saj kryesisht rusishtfolės votuan pro bashkimit me Rusinė nė njė referendum tė ngjashėm.

  Sergei Gerasimov, njė mbėshtetės i militantėve nė Donetsk, thotė se dėshiron mė shumė autonomi, por nuk dėshiron tė bėhet pjesė e Rusisė.

  "Unė do tė qėndroja nė Ukrainė, por nė njė sistem federal, me tė drejtat tona. Unė mendoj se Ukraina duhet tė jetė e bashkuar".

  Ndėrmjetėsuesit e Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė u takuan me separatistėt pro-rusė dhe zyrtarėt lokalė nė Ukrainėn lindore nė pėrpjekje pėr tė gjetur njė zgjidhje paqėsore tė konfliktit. Mark Etherington i OSBE-sė tha se bisedimet ishin tė dobishme.

  "Ata shpjeguan qėndrimin e tyre. Ne gjithashtu diskutuam nevojėn pėr dialog dhe pėr uljen e tensioneve dhe, natyrisht, nevojėn pėr t’u pėrmbajtuar nga veprimet e dhunshme".

  Por nė Kiev, njė zėdhėnės i shėrbimit tė sigurimit tė Ukrainės tha se qeveria "ruan tė drejtėn pėr tė reaguar nė mėnyrė adekuate ndaj krimeve" qė po ndodhin nė Ukrainėn lindore. (voa)/V.I./Liria

 
 
Vendi
» Fushata drejt fundit nė Maqedoni, 23 Apr 2014
» Radishan, Familja Zeqiri sėrish cak i sulmeve tė huliganėve maqedonas, 22 Apr 2014
» Georgievski: Vėtem tė sėmurėt mund ta besojnė qeverinė pa shqiptarėt, 22 Apr 2014
» LSDM publikoi regjistrime qė akuzojnė Gruevskin pėr korrupsion, 18 Apr 2014
» Majko: “Lufta ime” pėr Kosovėn, pėrplasja me Shkupin, 17 Apr 2014
» Jankullovska pa pėrgjigje konkrete pėr incidentin nė Radishan , 16 Apr 2014
» Jankullovska: MPB-ja ka zbardhur incidentin me Pendarovskin , 16 Apr 2014

Kosova
» Konjufca nė Kuvend: Ky mallkim iu ndodh atyre qė harrojnė themelet e lirisė, 23 Apr 2014
» Rezoluta e VETĖVENDOSJE!-s pėr ēėshtjen e Gjykatės speciale nė seancėn e sotme parlamentare, 23 Apr 2014
» Gjykata e posaēme, nė Kuvend, 23 Apr 2014
» Thaēi: Votoni pro themelimit tė Gjykatės, 23 Apr 2014
» Kouchner: Triumf diplomatik i Evropės nė Kosovė, 22 Apr 2014
» Kėrkohen 80 vota tė deputetėve pėr themelimin e Tribunalit, 22 Apr 2014
» SHBA: Kujdes qytetarė amerikanė gjatė festave nė Kosovė, 18 Apr 2014

Shqipėria
» Naēo: Ja skandalet e KLD-sė , 23 Apr 2014
» Ligji i ri pėr pasuritė e zyrtarėve , 23 Apr 2014
» Flet kryeprokurori Lalla: Trafik droge nga Ushtria? Hetim deri nė fund, 22 Apr 2014
» Tė gjithė kopjojnė BSH, 22 Apr 2014
» Blushi: Peticioni ndaj meje? Rama fishkėlleu, firmėtarėt nė Elbasan kėrcyen, 22 Apr 2014
» Lėkundje tėrmeti nė Lezhė dhe Shkodėr , 22 Apr 2014
» Mazhoranca i jep fund pritjes sė opozitės, 18 Apr 2014

Ballkan
» Sinkronizimi i Ballkanit me qendrimet e BE, 26 Mar 2014
» Partia e Aleksandėr Vuēiēit – fituese e zgjedhjeve nė Serbi, 17 Mar 2014
» Zgjedhjet shkaktojnė tėrmet politik nė Serbi, 17 Mar 2014
» Njė shtet nė prag tė dėshtimit, 21 Feb 2014
» Kriza e BE dhe vendet e Ballkanit Perėndimor, 02 Dec 2013

Bota
» Separatistėt pro-rusė nė Donetsk nė favor tė referendumit, 23 Apr 2014
» Njė Bashkim Evropian pėr Lindjen?, 23 Apr 2014
» Ukraina urdhėron vazhdimin e operacionit anti-terror, 23 Apr 2014
» Sa "miq" janė vėrtet bullgarėt me rusėt?, 23 Apr 2014
» FT: Sa ėshtė i sigurt zoti Putin?, 22 Apr 2014
» Teleskopi i hapėsirės "Kepler" zbulon njė planet tė ngjashėm me Tokėn, 22 Apr 2014
» Kerry: Rusia tė fillojė zbatimin e marrėveshjes mbi Ukrainėn, 22 Apr 2014

 • Poezi
  » Gomari i Babatasit

  Gjergj Fishta (1871-1940) Metamorfozė

  Ju rrugaēa sallahana
  vagabonda shakllabana
  rriēna t'ndyet, mikrobe tė kqi
  qi tė mjerės moj Shqipni
  kthelltė hi i keni nė mushkni
  pa dhimbė gjakun tuj ia pi,
  por der kur, bre batakēi!
  Bre coftina, kalbe mbi dhč
  der kur ju, tu tallė npėr ne,
  do t'na qelbi fis e atdhe?
  Ah! Bre ju.. nuk dij shka u kjoftė,
  se tash ma jemi tue u njoftė,
  se kush jini e shka jini
  se kah shkoni e se kah vini
  plang e shpi se kah i kini
  e sa pare u ban gjaku:
  se pėr ju, po, duhet laku,
  pėr me u vjerrė o kund m"do i shpat!

  Deri dje, pa kmishė mbi shtat,
  me'i gjysmė setre t'pa astar,
  lshuemum krahve kalavar
  e me "i komēė t'njtitme nėn grykė:
  pantallonat me "gjyslykė"
  kto edhe lidhun me nji spagė:
  shtatit rreshke e ba saragė,
  t'tanė gordec e berbalec
  pa ndo'i msim, pa ndonji dije,
  me'i fillore a nji iptadije,
  erz e shpirt qitun nėn themėr:
  turq a sllave a grek me zemėr,
  falun barkut veē Shqipnisė,
  si ajo marrja e t'gjith njerzisė...
  tuj u shite ju pėr gjithė treg,
  sod na mbahi "Skandėrbeg",
  e ngėrdhucė, goditė, limue,
  rrue, qethė, pipirique,
  tash "n'smoking", tash nė "bon-jour"
  ju, qi dje s'kishit as ushkuer
  me lidhė brekėt me nder me thanė
  m'sahan t'huej gjithmonė me ngranė,
  rrugėn krejt na e keni zanė,
  ke na shkoni pash e m'pash,
  edhe besa me "gulash"
  me "afishe" e me "sultjash",
  me "kjumshtuer" e me "ashurč",
  "kosha gjelash" si kubure,
  "tarator", "pilaf me kos",
  "mish me qepe" e "majdanos"
  "shish qebap", "brizholla viēi",
  "kunguj t'mbushum", "kuzuici",
  "kabuni"- e "mualebi".

  Barku sod ju rri ju kodėr,
  kargatisė e bamun lodėr:
  der sa ata burrat e dheut,
  qi pėr jetė e nderė t'Atdheut
  kane ra n'luftė si shqipe t'leta,
  kanė shkri gja e shpija t'veta,
  kanė tuj dekė rrugave unit,
  me iu dhimbė gurit e drunit.
  Pėrse, po, kta matrahulla,
  kta shqiptarė, shqiptarė kah ksula,
  n'vend qi ju me u vu n'konop,
  a se brinjt m'jau zbru me shkop,
  a, mos tjetėr, me u ngushtue
  me xjerrė zhuri kund m'ndo'i prrue
  pėr me shtrue ndo'i rrugė tė shtetit
  a me dlirė ndo "i skelė detit,
  lavjerre buzėsh, harru si viēa
  kqyrin m'ju si t'ishi ogiēa,
  pėr me u pri udhės s'qytetnisė
  e me i sjellė t'marėn Shqipnisė.
  Ani kush, pra, me i pri kombit:
  ju, do pyka bijtė prej llomit
  qi "shqiptarė" vedit i thoni,
  jo pse ju Shqipninė e doni,
  jo pse ju ndo'i send kuptoni
  shka asht Atdheu e shka asht Liria,
  shka asht Vllaznija a Parasija,
  Pėrparimi e Qytetnia,
  por veē pse ende der mė sot
  nji tyran s'po e gjeni dot,
  nėn kambė t'cillit ju me u shtrue,
  se un ma tash ma jam regjė me jue,
  e jau njof shpirtin der m'palc,
  pleh i ndytė me u bartun n'shalc
  e me u qitė jashta Shqipnije.
  » Portreti i Skėnderbeut
  Ismail Kadare


   

  Arkivi 

  © Lajmet.com, Qendra Informative Shqiptare "Liria"